Изпълнителният орган на ЕС препоръча на държавите членки да започнат официални преговори за членство с Украйна и Молдова и да предоставят статут на кандидат за членство на Грузия, предаде АФП.
Съобщението е сериозна проява на подкрепа за Киев, който настоява за присъединяване към ЕС в условията на руска инвазия.
27-те лидери на ЕС все още трябва да подпишат решенията на среща на върха през декември.
"Днешният ден е исторически, защото днес комисията препоръча на съвета да започне преговори за присъединяване с Украйна и Молдова", заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Ръководителят на ЕС заяви, че Украйна и Молдова все още трябва да завършат допълнителни реформи, преди да бъде определена официална дата за започване на преговорите.
Тя заяви, че нейният изпълнителен орган ще публикува актуална информация за напредъка през март 2024 г.
"Украйна продължава да се сблъсква с огромни трудности и трагедии, провокирани от агресивната война на Русия, и въпреки това украинците дълбоко реформират страната си, дори когато водят война, която е от екзистенциално значение за тях", заяви Фон дер Лайен.
Украйна стартира кандидатурата си за членство в Европейския съюз в дните след инвазията на Москва през 2022 г. и официално беше обявена за кандидат за членство през юни същата година.
По това време Комисията постави на Киев седем критерия за реформи, които трябва да изпълни, включително справяне с подкупите и ограничаване на властта на олигарсите, преди да започнат преговорите.
Фон дер Лайен заяви, че Украйна вече е изпълнила "доста над 90 % от необходимите стъпки".
Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че препоръката на Европейската комисия за започване на официални преговори за членство с Украйна е "правилната стъпка" за Киев и Европа.
Украйна, която през 2014 г. организира проевропейска революция, заяви, че нахлуването на Москва трябва да ускори процеса на присъединяване към блока.
"Днес историята на Украйна и на цяла Европа направи правилната стъпка", заяви Зеленски в Телеграм. "Нашата страна трябва да бъде в Европейския съюз", каза той.
Киев стартира кандидатурата си за членство в Европейския съюз в дните след нахлуването на Москва през 2022 г. и получи статут на кандидат през юни миналата година.
"Украинците го заслужават както заради защитата на европейските ценности, така и заради факта, че дори по време на пълномащабна война ние държим на думата си, като развиваме държавните институции", каза Зеленски и добави "Вземаме всички необходими решения."
Министър-председателят на Украйна Денис Шмигал заяви, че Киев ще извърши реформите, изисквани от блока.
"На правителствено ниво ние изпълнихме всичките седем препоръки на Европейската комисия", заяви Шмигал.
Той добави, че Киев е "ангажиран с процеса на трансформация на държавата, за да превърне Украйна в равноправен, силен и пълноправен член на Европейския съюз".
Молдова, която се оплаква, че Москва се опитва да я дестабилизира, подаде своята кандидатура за присъединяване едновременно с Украйна и също получи указания за завършване на реформите.
Грузия не успя да получи статут на кандидат за членство заедно с другите две страни поради опасения относно посоката на развитие на нейното правителство.
Комисията обаче заяви, че сега тя трябва да стане официален кандидат за членство при условие, че осъществи други реформи.
Босна, която официално стана кандидат през декември, не успя да получи ясна подкрепа за започване на преговори.
Но Фон дер Лайен настоя, че "отваряме вратата много широко и каним Босна и Херцеговина".
"Сега, за да се премине през тази врата, разбира се, трябва да има дейност в Босна и Херцеговина, трябва да се покажат резултати, но вече вратата е отворена много широко", каза тя.
Дори и разкъсваната от войната Украйна да започне преговори, тя ще бъде едва в началото на един труден процес на реформи, който може да продължи с години - ако не и с десетилетия - преди да се присъедини към ЕС.
Турция започна преговори за присъединяване през 2005 г., но те са в задънена улица. Албания, Черна гора, Северна Македония и Сърбия също са в застой в преговорите. /БГНЕС