Додик назначи Александър Вулин за сенатор в Република Сръбска

Президентът на Република Сръбска (РС) Милорад Додик назначи бившия шеф на сръбската служба БИА Александър Вулин за член на Сената на ентитета.

В решението се посочва, че въз основа на Конституцията на Република Сръбска и Закона за Сената, Вулин е назначен за сенатор на Република Сръбска от 1 декември.

Решението ще бъде публикувано в Официален вестник на Република Сръбска, съобщи телевизия N1.

Сенатът на Република Сръбска консултативен орган на висшите институции на РС. Той има до 55 членове, назначени от президента. За членове се назначават видни дейци от обществения, научния и културния живот за период от седем години, с възможност за втори мандат. В компетенциите на сенаторите влиза разглеждането на въпроси от особено значение за политическото, националното, икономическото и културното развитие на Република Сръбска и даване на становища на висшите конституционни органи в редица сфери.

БГНЕС припомня, че Александър Вулин е дясна ръка на сръбския президент Александър Вучич и сочен за основен проводник на руските интереси на Балканите. Той подаде оставка от предишния си пост на 3 ноември.

На 11 юли тази година Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ (OFAC) санкционира Вулин по обвинения в корупция, връзки с Русия и търговия с оръжия и наркотици. Най-верният съюзник на Вучич заяви, че „САЩ и ЕС искат главата му като предварително условие да не налагат санкции на Сърбия".

Милорад Додик, който също поддържа много близки връзки с Белград и Москва открито заявява, че иска да отдели босненските сръбски територии от останалата част на Босна и да участва в създаването на "Велика Сърбия".

По повод 28-ата годишнина от подписването на мирното споразумение в края на ноември Додик заяви, че съдбата на Босна ще бъде подпечатана с "мирно разделение".

"Процесът е започнал. Влакът е тръгнал от гарата и няма връщане назад, това е окончателно", обеляза той. Додик и децата му попадат в "черния списък" на САЩ за възпрепятстване на изпълнението на Дейтънското мирно споразумение, сепаратистки действия, корупция с цел лично облагодетелстване и др. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон