Доц. Зорница Йорданова: Трябва да работим здраво, за да участваме в дигитализацията и да бъдем по-проактивни от всякога

С добро образователно равнище, България може да се превърне в една от държавите, които предлагат на света дигитализация и участват в нея.

България може да се превърне в една от държавите, които предлагат на света дигитализация. Това заяви в интервю за БГНЕС доц. д-р Зорница Йорданова.

Тя има докторска степен по иновации в бизнеса, преподавател и доцент по иновации, иновационни и инвестиционни проекти и информационни системи за бизнес управление в УНСС. Като гост лектор е преподавала в университетите на Рим, Лисабон, Никозия и Аликанте. Автор е на редица публикации за управление на иновации и технологии в международни научни издания и на няколко книги, сред които The Business Innovation Book, която се разпространява в Amazon.

Доц. Йорданова разказа как се преподава дигитална трансформация и изкуствен интелект в УНСС, как реагират студентите и изобщо какви са настроенията на бъдещия икономически елит на държавата.

„Това, което наблюдавам през последните години са изключително бързи трансформации. Университетът със сигурност много добре успява да отговори на динамичните промени, които са и в бизнеса, и в икономиката като цяло, на микро и на макро ниво. Ние непрекъснато модернизираме учебните програми, така дигиталната трансформация е реално предмет, който само през последните години засилено се преподава. Студентите, със сигурност, усещат все повече адаптирането на образованието и неговото модернизиране", каза тя.

Самият факт, че техните студенти намират работа веднага показва, че учебните програми през последните 5-6 години са адаптирани с най-големите новости:

„Ние доста партнираме и с компаниите, които влизат в учебния процес. Така че, смея да кажем, че сме на доста високо ниво, не само за страната, но и включително и в сравнителен аспект с европейски университети".

Доклад на PricewaterhouseCoopers прави прогнози до 2030 г. свързани с дигиталната трансформация и изкуствения интелект. И трите важни числа вътре в самия доклад са, че потенциалният принос към световната икономика до 2030 г. на изкуствения интелект ще бъде от около 15 трилиона долара. С 26% се очаква да скочи брутният вътрешен продукт в местните икономики заради изкуствения интелект, пак до същата година. И са идентифицирали около 300 сфери на дейност, в които изкуственият интелект определено ще влияе. А къде ще е България в тази картина?

Доц. Йорданова смята, че това е много стратегически въпрос. Според нея за малка страна като нас, която е с добро образователно равнище, можем да се превърнем в една от държавите, които предлагат на света дигитализация и участват в нея.

„Така, за отделните компании, дали е възможно наистина този ръст да се случи, със сигурност го виждам. И разбира се, има толкова много други сфери, които все още не сме успели да развием, като например медицината, технологиите, в които сме все още в самото начало. Така, че тези ръстове в никакъв случай не трябва да ни плащат, не трябва да ни успокояват, че светът ще ни повлече заедно с тях. Трябва да работим здраво, за да участваме в дигитализацията и трябва да бъдем по-проактивни от всякога", посъветва доц. Зорница Йорданова. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон