Съвместната операция на британските и българските власти доведе до 33 отделни залавяния и конфискуване на 125 надуваеми лодки, 128 двигателя, 300 гумени пръстена и над 700 помпи.
Експерти по правоприлагането прогнозират, че конфискациите ще лишат мрежите на организираната престъпност от около 16,6 млн. паунда печалба, която те биха реализирали от пресичането на границата с помощта на оборудването.
Стоките бяха конфискувани след 12-месечни съвместни усилия на Националната агенция за борба с престъпността (NCA), заедно с Министерството на вътрешните работи и Министерството на външните работи, както и на българската Национална агенция „Митници“ и българската Гранична полиция.
Министърът по въпросите на граничната сигурност и убежището Анджела Игъл приветства конфискацията, тъй като лейбъристите се стремят да изпълнят плана си за справяне с незаконната миграция чрез разбиване на бандите за трафик на хора, след като се отказаха от плана на торите за Руанда.
Тя заяви: „Тази работа показва какво може да се постигне чрез международно сътрудничество, за да се преследват престъпните банди за контрабанда, които печелят милиони от пресичане на море с малки лодки. Нашето командване за гранична сигурност ще ускори тези усилия, като разположи следователи в цяла Европа и предостави допълнителни ресурси в подкрепа на подобни операции“.
По-рано този месец работна група от служители отиде на граничния пункт Капитан Андреево в Южна България, за да извърши целенасочени претърсвания.
Този пункт е една от най-натоварените сухопътни граници в Европа и най-натоварената сухопътна граница в България, което го прави ключов обект на трафикантите на хора и престъпните банди за контрабанда.
Служителите проведоха съвместно учение с българските си партньори, проведоха обучение и претърсиха превозни средства и товари с помощта на кучета и специализирано оборудване.
В деня след приключването на учението бяха иззети още 10 извънбордови двигателя за лодки китайско производство в автомобил, управляван от български гражданин, който декларирал, че превозва мебели за лична употреба.
Двигателите обаче са открити сред товара и на водача е наложена глоба.
Анджела Игъл добави: „Няма да останем безучастни, докато престъпниците се възползват от уязвими хора, включително жени и деца. Благодарение на усилията на NCA, граничните сили и други служители на Министерството на вътрешните работи, които работят в синхрон с българските ни съюзници, границите ни са по-сигурни и е възможно да бъдат спасени още животи. С конфискуването на оборудването, използвано за опасните и крехки лодки, нанасяме сериозен удар по операциите на контрабандистите и прекъсваме милионни печалби“.
През октомври 2023 г. и отново през ноември 2023 г. е подписана декларация между България и Великобритания за засилване на сътрудничеството и борбата с организираната имиграционна престъпност.
Директорът на отдела за разузнаване на NCA Ейдриън Матюс заяви: „България е ключово място по маршрута за снабдяване на престъпните мрежи за контрабанда на хора, които участват в организирането на опасни преходи с лодки през Ламанша. Изземването на това оборудване, преди то да достигне до тях, не само нарушава дейността им и намалява печалбите им, но и предотвратява използването на тези смъртоносни лодки и двигатели с недостатъчна мощност в морето, където животът е изложен на риск“.
„Като близки партньори и съюзници, Обединеното кралство и България работят заедно за справяне с организираната престъпност и незаконната миграция, укрепвайки сигурността на границите на двете държави. Заедно сме решени да продължим да правим всичко възможно, за да прекъснем и разбием мрежите за контрабанда на хора, които печелят от мизерията, независимо къде и как действат“, добави той.
Правителството обеща на обществеността решителни действия за справяне с бандите за контрабанда на хора, след като преди това определи плана за Руанда като „трик“, струващ 700 млн. паунда.
Най-големият брой пристигнали за един ден тази година досега е 882 души в 15 лодки на 18 юни.
Министърът на вътрешните работи Ивет Купър обяви този месец, че 75 млн. паунда ще бъдат използвани за увеличаване на броя на служителите по сигурността на границите в рамките на опита на правителството да се справи с трафикантите на хора, като се използват пари, пренасочени от отпадналия план за депортиране в Руанда.
С тези средства ще се платят също така скрити камери и по-добри технологии за наблюдение, тъй като Министерството на вътрешните работи създава новото си Командване за гранична сигурност, ръководено от бивш полицейски началник, с цел да ускори разследванията и да увеличи вероятността за успешно съдебно преследване.
По-рано тази година беше обявено, че в Националната агенция за борба с престъпността (NCA) ще бъдат назначени допълнително 100 специализирани следователи като част от усилията за ограничаване на пресичането на Ламанша.
Премиерът Киър Стармър обеща да разбие престъпните банди, които управляват пресичането на Ламанша, но след изборната му победа на 5 юли лодките продължават да навлизат в британски води.
Георги Господинов, началник на митницата на ГКПП „Капитан Андреево“, заяви: „Съвместните учения с партньорите от британските правоприлагащи органи са изключително важни за нас. Споделянето на добри практики е гаранция за добри резултати в ефективното справяне с контрабандните канали и нелегалния трафик на хора“.
NCA разполага с мрежа от международни офицери за връзка, разположени на стратегически места по света, които обхващат повече от 130 държави.
Мрежата работи заедно с международни партньори, за да подпомогне разбиването на престъпни мрежи, които оказват влияние върху Великобритания, включително тези, които участват в организирана имиграционна престъпност, като споделя разузнавателна информация и координира действията на правоприлагащите органи.
След победата на лейбъристите на парламентарните избори Киър Стармър и президентът на Франция Еманюел Макрон обещаха да засилят „сътрудничеството“ при справянето с рязкото увеличаване на броя на нелегалните мигранти.
Планът на министър-председателя включва създаването на ново Командване за сигурност на границите, което да обедини съществуващите имиграционни звена и да им даде нови правомощия в стил „борба с тероризма“.
Той също така отрече, че отпадането на схемата за Руанда е влошило положението, като преди това заяви, че няма „никаква връзка“ между отпадането на плана и броя на пристигащите. І БГНЕС