След дебат, продължил над три часа, народните представители създадоха Временна комисия, която да разгледа фактите и обстоятелствата около поисканите имунитети на четирима депутати. Това стана с гласовете на 186 депутати, предаде репортер на БГНЕС.
Комисията ще се състои от 12 депутати - по двама от всяка парламентарна група, и ще заседава до 18 юли. Тя ще разгледа документите, които са входирани в деловодството на НС по отношение на поисканите имунитети на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, съпредседателя на Продължаваме промяната Кирил Петков, депутатът от ДПС Димитър Аврамов и депутатът от ГЕРБ Даниел Александров. Временната комисия има за цел да проучи дали са налице достатъчно данни за извършени престъпления от общ характер. В пленарна зала предстои избор на председател и членове на Временната комисия.
Проектът на решение за създаване на Временна комисия по исканията на Главния прокурор на Република България за даване на разрешения за възбуждане на наказателни преследвания срещу Бойко Методиев Борисов, Даниел Тихомиров Александров и Кирил Петков Петков, народни представители в 49-то Народно събрание, е внесен от Мирослав Иванов, Атанас Атанасов, Христо Иванов, Никола Минчев и Надежда Йорданова.
"За" създаване на Комисията гласуваха 186 депутати ( 64 от ГЕРБ, 55 от ПП-ДБ, 35 от "Възраждане", 32 от ДПС), "против" гласуваха 32 ( 22 от БСП и 10 от ИТН ), а "въздържали се" нямаше.
Членовете, които влизат в състава на комисията, са - от ГЕРБ-СДС - Десислава Атанасова и Рая Назарян, от ПП-ДБ - Никола Минчев и Димитър Найденов, от "Възраждане" Петър Петров и Николай Дренчев, от ДПС - Хамид Хамид и Гюнер Ахмед, а от БСП и ИТН обявиха, че няма да участват и да предложат членове.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ предложи за председател на Комисията Хамид Хамид, но кандидатурата му не мина на първото и на второто гласуване, и Комисията остана без председател.
При дебатите преди гласуването Мирослав Иванов от ПП-ДБ обясни, че идеята е комисията да се състои от 12 народни представители, като от всяка парламентарна група ще бъдат избрани по двама членове. Предлага се комисията да работи до 18 юли. "Държим заседанията да бъдат публични, за да може цялата българска общественост да проследи какви са позициите на отделните ПГ. Няма да предложим председател на тази комисия, за да бъдем обвинявани по един или друг начин на нейната работа. България е правова и демократична държава и действията на ПП-ДБ ще следва най-високите утвърдени стандарти в устояване на на демократичните ценности. Само тогава, когато правосъдието е основано на ред и правила, а не на конюнктурно поведение, справедливостта няма да бъде политическа саморазправа. Целта на тази комисия е да бъде дадена по-висока гласност на всички обективни факти, които се съдържат в преписките, които са представени в деловодството на Народното събрание", каза още Иванов.
Независимият депутат Радостин Василев пък отбеляза, че проекторешението е внесено само от ПП-ДБ, но липсват вносители от ГЕРБ. "Вие започвате процедура, по която ще перете Бойко Борисов. Единствената цел на тази комисия е да преизпере Бойко Борисов.", каза той и призова Петков и Борисов да си дадат имунитетите.
Тошко Йорданов от ИТН посочи, че комисията е "унизителна за българския парламента и доказва няколко неща". "Първото е, че Кирил Петков и вторият имунаджия Бойко Борисов вероятно се чувстват виновни, защото ако не бяха, щяха да отидат в съда да докажат невинността си", обясни той. Йорданов коментира, че според него с това искане Петков и Борисов доказват, че "са абсолютни страхливци"
Атанас Зафиров от БСП посочи, че цялата мощ на "новосформираната коалиция на имунитетите и страха е впрегната в спасяването на имунитета на Бойко Борисов", и добави, че не вижда никаква необходимост от такава комисия и не приема смисъла да участва в нея. "Със съжаление наблюдавам как се гърчат ПП-ДБ, знаейки, че зависят от Борисов и неговия златен пръст", каза още Зафиров.
Маноил Манев от ГЕРБ пък попита "не ви ли омръзна, вие през последния половин час нещо друго освен режисури показахте ли?" и добави, че комисиите на НС работят с решения на залата. "Тук сме 240 човека, и всеки от нас, натискайки копчето на своя пулт, решава, и всички тия щуротии, които се изговарят от тази трибуна преследват целта на този, който натисна копченцето "enter", подчерта Манев.
Цончо Ганев от "Възраждане" пък напомни, че Костадин Костадинов сам е дал имунитета си още преди да е поискан. Депутатите от партията Ангел Георгиев и Веселин Вешев също са дали своите имунитети веднага след като главният прокурор ги е поискал. Според него сега се създава комисия, защото "лицата, на които е поискан имунитета, сега не искат да си го дадат". /БГНЕС