Под мотото „Силна Европа в променящ се свят“ Дания ще работи за сигурна, конкурентоспособна и зелена Европа, се казва в съобщение на официалния сайт на датското председателство, което БГНЕС публикува без съкращения.
ЕС е изправен пред нов международен ред, белязан от несигурност, глобална стратегическа и икономическа конкуренция и нарастващи конфликти.
Ето защо ЕС трябва да може да действа самостоятелно. Силата на ЕС се крие, наред с другото, в европейското единство, солидната икономическа основа, стабилните демокрации и социално балансираните общества.
Тази сила трябва да бъде развивана и използвана за насърчаване и защита както на европейските интереси, така и на международния правен ред.
Датското председателство на ЕС ще работи за силен и решителен ЕС, който поема отговорност за собствената си сигурност и за укрепването на конкурентоспособността си.
Това изисква ЕС да съчетае думите с дела и да отговори на предизвикателствата, пред които е изправен. Зеленият преход е от съществено значение за изграждането на по-сигурна и конкурентоспособна Европа.
Общи въпроси
По-нататъшното разширяване на ЕС е геополитическа необходимост. Това е единственият начин ЕС да допринесе ефективно за стабилизирането на европейския континент и за укрепването на устойчивостта на страните, уязвими към нежелано външно влияние.
Датското председателство ще работи амбициозно за насърчаване на разширяването на Съюза въз основа на заслуги и за подготовка на ЕС за разширяването чрез вътрешни реформи.
В съответствие с това датското председателство ще продължи преговорите за разширяване с Украйна, Молдова и Западните Балкани.
Разширяването е тясно свързано с усилията за спазване на основните ценности на ЕС — демокрацията и върховенството на закона. Укрепването на устойчивостта на ЕС за справяне с настоящи и бъдещи кризи също ще бъде основен приоритет за председателството.
За да засили конкурентоспособността на ЕС, то ще се съсредоточи върху програмата за опростяване и необходимостта от по-добро и по-опростено законодателство на ЕС.
То ще работи и за укрепване и задълбочаване на отношенията на ЕС с Обединеното кралство и други западноевропейски страни, които не са членки на ЕС.
Първите етапи от преговорите по предложението за следващата многогодишна финансова рамка (МФР) ще бъдат от ключово значение за осигуряването на конкурентоспособен ЕС, готов да отговори на бъдещите предизвикателства.
В този контекст председателството ще работи за напредъка на преговорите за по-модерна и ефективна европейска политика за сближаване за периода след 2027 г.
Външна политика
Във връзка с пълномащабната инвазия на Русия в Украйна и променящия се геополитически пейзаж, характеризиращ се с несигурност, глобална стратегическа конкуренция, технологична надпревара и засилени конфликти, Съветът по външни работи ще работи за по-силен и устойчив ЕС, който поема по-голяма отговорност за собствената си сигурност.
Целта е Европа да бъде в състояние да се защитава сама до 2030 г. Това ще бъде и надежден принос към евроатлантическата сигурност.
Европейската отбранителна промишленост трябва да бъде укрепена. Политическата, военната, икономическата и гражданската подкрепа за Украйна, както и политиката на ЕС за поддържане на натиск върху Русия, включително чрез санкции, трябва да продължат.
ЕС следва да укрепи геополитическото си влияние чрез взаимноизгодни глобални партньорства. Това ще включва споразумения в областта на търговската политика, икономическо сътрудничество и мобилизиране на финансиране.
Съюзът трябва да продължи да защитава международния ред, основан на правила, и ефективния мултилатерализъм.
ЕС трябва да укрепи икономическата си сигурност и да бъде готов да защитава икономическите си интереси срещу нелоялни търговски практики и икономически натиск, като използва защитни търговски инструменти за осигуряване на равни условия.
С нарастването на нестабилността и несигурността подкрепата за зелено, справедливо и устойчиво развитие в развиващите се страни, включително предотвратяването на кризи и конфликти и реагирането на тях, ще остане приоритет.
Датското председателство ще сътрудничи тясно с върховния представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност за разработването на тези приоритети.
Икономически и финансови въпроси
Съветът по икономически и финансови въпроси ще работи за осигуряване на стабилни икономически политики в ЕС, за укрепване на европейската конкурентоспособност и производителност и за засилване на отбраната и сигурността на Европа в един променящ се свят и международна икономика.
Датското председателство ще работи за осигуряване на стабилни и устойчиви европейски икономики с фискално пространство за политическите приоритети.
Усилията ще бъдат насочени към националните структурни реформи, прилагането на фискалните правила на ЕС, намаляването и опростяването на тежестта, подобряването на рамковите условия за европейските предприятия и мобилизирането на частни инвестиции, включително напредък към интегриран европейски съюз на спестяванията и инвестициите.
Това изисква икономически реформи, както и стабилни и устойчиви икономически политики.
Председателството ще постави акцент върху работата, свързана с мобилизирането на финансиране за по-силна европейска отбрана.
Това включва напредък по плана „ReArm Europe“ и поддържане на финансовата подкрепа за Украйна, като се отчита дългосрочното възстановяване на страната след незаконната пълномащабна инвазия на Русия.
Правосъдие и вътрешни работи
Съветът по правосъдие и вътрешни работи ще работи за осигуряване на сигурна и стабилна Европа. По време на датското председателство приоритет ще бъде даването на отговор на нерегламентираната миграция и осигуряването на ефективен контрол на външните граници на ЕС.
Председателството ще подкрепи продължаващите усилия на Съвета за определяне на нови и ефективни подходи за управление на нерегламентираната миграция.
Председателството ще продължи работата както вътре в ЕС, така и извън него за борба с тежката и транснационалната организирана престъпност, като ще постави силен акцент върху борбата с престъпленията, свързани с наркотици, и други престъпления, извършвани от организирани престъпни мрежи, които имат значително въздействие върху хората и обществото.
Технологичното развитие донесе нови възможности и нови предизвикателства.
Председателството ще се съсредоточи върху укрепването на способностите за използване на цифровото развитие за правоприлагане в борбата срещу тежката престъпност, като същевременно ще се занимава с въпроса за злоупотребата с новите технологии за престъпни или вредни цели.
То ще работи за осигуряване на защитата на основните права, както и за сътрудничеството и защитата в областта на гражданските въпроси.
Датското председателство ще работи за укрепване на вътрешната сигурност и устойчивост на ЕС, така че ЕС да бъде по-добре подготвен да се справя с настоящи и бъдещи кризи, бедствия и други заплахи за сигурността.
Заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси
Съветът по заетостта, социалната политика, здравеопазването и потребителските въпроси ще подкрепи по-конкурентоспособна Европа, като гарантира конкурентоспособни пазари на труда, които осигуряват достойни и справедливи условия на труд, където работните места са защитени и са налице подходящите умения за бъдещия пазар на труда.
В период, белязан от глобална несигурност и сложни предизвикателства в областта на здравеопазването, датското председателство ще постави акцент върху науките за живота и готовността с цел да укрепи сигурността на доставките и иновационния капацитет в ЕС, да насърчи достъпа до лекарства в държавите членки и да повиши устойчивостта на системата на здравеопазването срещу кризи, предизвикани от човека, и природни бедствия.
Председателството ще насърчава този баланс в преговорите по въпроси като фармацевтичния пакет и регламента за критичните лекарства.
Председателството има за цел да насърчава социалното сближаване, да се бори срещу социалното изключване и да гарантира приобщаването на всички граждани.
Дания ще работи за осигуряване на права, равенство и истински равни възможности за всички.
Конкурентоспособност
Въз основа на Европейския компас за конкурентоспособност Съветът по конкурентоспособност ще продължи да предприема действия, които подкрепят дългосрочната конкурентоспособност на ЕС.
Укрепването на икономическите основи на Европа е от решаващо значение за укрепването на устойчивостта, осигуряването на стабилни вериги на доставки, подобряването на икономическата сигурност, укрепването на глобалната позиция на ЕС и създаването на възможности за растеж чрез иновации, основани на научни изследвания.
Датското председателство ще подкрепя зеления преход като ключов двигател на растежа, като ще се съсредоточи върху декарбонизирането на промишлеността и създаването на подходящи рамкови условия за осигуряване на достъп до основни суровини и достъпна енергия.
То ще постави акцент върху опростяването на регулирането и по-доброто регулиране в ЕС, за да улесни ежедневната дейност на предприятията и другите заинтересовани страни.
Освен това председателството ще насърчава промишлена политика, която подкрепя зелените предимства, инвестициите и технологичното развитие в цяла Европа.
За да се укрепи конкурентоспособността и да се постигне успех в зеления преход, предприятията трябва да се възползват от по-опростени правила и яснота относно въздействието на законодателните предложения при вземането на важни решения за бъдещето.
От съществено значение е да се преодолее иновационната пропаст в Европа в критични технологии като изкуствен интелект, квантова технология, биотехнология и космическа технология.
Председателството ще даде приоритет на създаването на оптимална рамка за отлични научни изследвания и иновации, като същевременно насърчава сътрудничеството между публичния и частния сектор.
Накрая, председателството ще работи за насърчаване на конкурентоспособен европейски космически сектор, който подкрепя отворената стратегическа автономност, конкурентоспособността, зеления преход и сигурността на Европа.
Транспорт, телекомуникации и енергетика
Съветът по транспорт, телекомуникации и енергетика ще продължи усилията си за укрепване и осигуряване на бъдещето на транспортния сектор, цифровата инфраструктура, телекомуникациите и вътрешния енергиен пазар в Европа.
В областта на транспорта датското председателство ще се съсредоточи върху повишаване на конкурентоспособността, намаляване на административната тежест и насърчаване на зеления преход. В областта на телекомуникациите акцентът ще бъде върху укрепването и повишаването на устойчивостта на критичната телекомуникационна инфраструктура.
Председателството ще работи и за укрепване на цифровата конкурентоспособност и технологичната суверенност на ЕС, като същевременно ще се занимава с защитата на децата и младите хора в интернет.
В областта на енергетиката председателството ще работи за напредъка на инициативи и мерки, които могат да укрепят сигурността на доставките, конкурентоспособността и зеления преход в Европа. Това включва продължаване на усилията за осигуряване на достатъчно производство на чиста и достъпна енергия и работа за постигане на независимост на ЕС от руската енергия.
Земеделие и рибарство
Съветът по земеделие и рибарство ще работи за улесняване на ежедневието на земеделските стопани, рибарите и производителите на храни.
Затова датското председателство ще се съсредоточи върху опростяването и по-доброто регулиране в рамките на политиките на ЕС в областта на земеделието, храните и рибарството.
За да се ускори зеленият преход и да се гарантира стабилен, пазарно ориентиран сектор, е от съществено значение да се създаде политическа рамка, която да стимулира иновациите и развитието в сектора на храните и земеделието.
Навременното приемане на възможностите за риболов за 2026 г. ще бъде приоритет за поддържане на устойчив и конкурентоспособен сектор.
Околна среда
Съветът по околната среда ще работи за гарантиране, че зеленият преход допринася за по-силна, устойчива и конкурентоспособна Европа, като намалява отпечатъка върху околната среда и по-добре защитава природните ресурси, като същевременно осигурява продължаващо намаляване на емисиите на парникови газове във всички сектори.
Въз основа на Зеления пакт, Сделката за чиста промишленост и Осмата програма за действие за околната среда датското председателство ще насърчава европейски решения на ключови предизвикателства, свързани с климата, ресурсите, замърсяването, природата и биоразнообразието.
Особено внимание ще бъде обърнато на преговорите за климатичната цел на ЕС за 2040 г., като се подкрепи ЕС да постигне климатична неутралност до 2050 г.
В глобален контекст датското председателство ще работи за това ЕС да проправи пътя за амбициозни политики в областта на околната среда, природата и климата, по-специално във връзка с международните преговори в рамките на Асамблеята на ООН по околната среда, конвенциите за природата, замърсяването с пластмаси, Конвенцията на ООН за климата и COP30.
Образование, младеж, култура и спорт
Съветът по образование, младеж, култура и спорт ще засили европейското сътрудничество в областта на образованието, като това ще включва преразглеждане на стратегическата рамка за европейското пространство на образованието.
Датското председателство ще работи за приемането на нова декларация за европейското сътрудничество в професионалното образование и обучение, за да подчертае необходимостта от привлекателни предложения в тази област.
В областта на културата председателството ще подчертае по-широката обществена роля на културата и ще насърчи по-нататъшната работа по медийните аспекти на Европейския щит за демокрация, който може да защити демокрациите от дезинформация и чужда намеса чрез свободни, плуралистични и надеждни медии.
В областта на спорта демократичните принципи също ще бъдат в центъра на вниманието, по-специално при насърчаването на по-голяма прозрачност и демократично вземане на решения в международния спорт. | БГНЕС