Изборите са тържество на демокрацията. Имаме възможност да избираме и не само се надявам, аз съм убеден, че ние вървим напред.
Това каза в интервю за БГНЕС д-р Иван Колчаков, анестезиолог в УМБАЛ „Софиямед“, бивш областен управител и кмет на Пазарджик в периода 1999 – 2003 г.
„Местните избори са много важни“, категоричен е д-р Колчаков, който 20 г. се занимава с политика, 11 г. от които е бил свързан с местната и регионалната власт.
Анестезиологът е бил два мандата общински съветник. Той е и първият областен управител на Пазарджишка област, а също и кмет на града. „Познавам местните власти много добре. Да кажем, че България е една пирамида, но не в лошия смисъл на думата, основата ѝ е местното самоуправление – там се решават конкретно проблемите на хората“, заяви д-р Колчаков.
Анестезиологът посочи, че има четири основни фундаментални принципа на изграждане на Европейския съюз (ЕС) и това са свобода, справедливост, солидарност и субсидиарност. „Всеки проблем трябва да се решава на най-ниското ниво, най-близкото на власт. За хората най-близкото, това е местната власт, така че тя е важна и очакваме България да направи поредна крачка в развитието си“, уточни той.
Според него България има един голям проблем, че вървим по-бавно на висока цена.
Д-р Колчаков подчерта, че Словения, която и по-рано беше най-богатата и с най-големия стандарт държава от т.нар. славянски страни, не се различава от Италия или Австрия, докато между България и Словения има голяма разлика. „А с тези хора ние си се разбираме, половината език ни е общ“, добави той.
Анестезиологът отбеляза, че някой път ние искаме да бъдем като Германия, като Франция, като Нидерландия, но реално трябва да си поставим като цел да бъдем като Словения. „Даже и да станем като Румъния – те са в момента по-добре от нас. Като Хърватска – в един ден т.г. на 1 януари и в Шенген, и в Еврозоната“, допълни той, като уточни, че очаква нещата у нас да вървят към добро, тъй като имаме цели, които не са маловажни, а именно на 1 януари 2025 г. да влезем в Еврозоната.
Присъединяването на страната ни към Шенгенското пространство, посочи д-р Колчаков, е по-сложно, защото не зависи само от нас.
Основните проблеми на хората по общините, обясни той, вече са коренно различни от тези, които са били, когато той се е занимавал с политика. „Имам такива спомени, които са много показателни. Примерно през 1997 г. бяхме в купонни системи. Община Пазарджик беше една фалирала община, т.е. 25% от бюджета беше извършен неразплатен. 6 месеца без социални помощи, спряло улично осветление, фирмата, която трябва да извозва отпадъците, не работеше, четвърти месец 4200 бюджетни служители не бяха получавали заплати, на 1 ноември юлските не бяха получили“, разказа д-р Колчаков.
Той продължи с разказа: „Покойният Желязко Христов и КНСБ организираха една стачка без уведомление и казват – д-р Колчаков, някои от нас сме гласували за вас, но си искаме парите, и те са абсолютно прави.“
Д-р Колчаков отбеляза и че по негово време Пазарджик става и първата община, която се побратимява с американска – Уест Бенд, чрез Държавния департамент и участват на техни дебати, където се обсъжда след като направят алея на един техен парк дали по нея да минават хора с кучета, или да е забранено за кучета. „Или отивам в английския парламент и в Камарата на лордовете основният дебат беше, че обществеността е много остро настроена, че аристократите имат стар вид лов на лисици – пускат по 50 – 100 кучета и с коне преследват и убиват лисици, а хората в Лондон отглеждат лисици, там това е обичайно като улични кучета. Дебатът в Камарата на лордовете беше дали да спрат лова на лисици“, разказа още той, сравнявайки жизненоважните въпроси, които тогава стоят пред хората в България с проблемите на американците и англичаните.
Д-р Колчаков заяви, че България отбелязала огромен икономически напредък за последните 25 години. „Пазарджик, когато станах кмет, имаше 24% безработица, сега имаме глад за работна ръка на всичко“, подчерта той, като добави, че имаме нужна от санитари, сестри, лекари и сподели, че брат му е фермер и има нужда от работници, но няма кой да работи.
Анестезиологът е категоричен, че колкото и да не ни си вярва в България стандартът все повече се повишава. „Имаше тази година няколко показателни неща. За първи път в България стандартът на българина стана по-голям от средния стандарт на руснака, а тази империя ни е владяла. 20% ни е по-висок стандартът от Турция – тази империя още повече ни е владяла“, посочи той и добави, че често ходи до Турция и хората в Одрин и Истанбул го питат как българите намират толкова пари, за да купуват при тях, докато никой от Турция не ходи да пазарува в България.
Д-р Колчаков припомни, че по време на ужасяващата инфлация през 1997 г. 1 долар е бил 3 хил. лв., но оттогава 2 лв. са 1 евро. Освен това преди никъде не можеше да се пазарува с български лев, а сега можем да плащаме в лева в Цариброд, в Пирот, в Ниш, в цяла Северна Македония, в Северна Гърция и в Турция. „Нашите пари вървят, ние увеличаваме доходите в лева, което значи и в евро“, поясни той.
Анестезиологът е на мнение, че нещата у нас се развиват добре, и въпреки че винаги може по-добре, трябва да ценим това, което имаме.
Д-р Колчаков отправи призив към кандидатите в кметове и общински съветници: „Ако ти нямаш интерес, нямаш любов към тази професия, ако тя не се превърне като вид хоби, както е за мен, по-добре не се захващай, защото политиката има изначален смисъл, даден още от елините, които са създали демокрацията като форма на управление. Политика идва от две старогръцки думи – „полис“ (град, държава) и „тикос“ (обръщане към проблемите на града).“
Той поясни, че задачата на този, който е политик, е да открие, да дефинира какви са проблемите на хората и да ги решава. „Неговата работа в политиката не е да решава собствените си проблеми, на семейството си или на фирмата си, или на някакъв тесен кръг, корпоративен. На хората които отиват там, можем да им кажем, че в политиката трябва да действат с интерес и загриженост, както действат най-добрите лекари“, заключи д-р Колчаков. /БГНЕС