Лошото качество на въздуха и най-вече праховото замърсяване е категоричен рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания. Това заяви в интервю за БГНЕС д-р Александър Носиков, кардиолог в Аджибадем Сити Клиник Младост.
В продължение на десетилетия проблемът с мръсния въздух е бил игнориран. „Всички знаем, че по време на зимните месеци и мъглите, когато прахът се задържа в софийския въздух, имаме най-много инфаркти и инсулти“, заяви медикът и подчерта, че статистиката в това отношение е категорична и за Европа, и за страната ни. „България е лидер по инфаркти и инсулти в Европа. Имаме една от най-високите смъртности от инфаркти и инсулти заедно със Сърбия, Северна Македония и Косово“, добави д-р Носиков.
В същото време той обърна внимание на факта, че тази висока смъртност не е балкански феномен. В Гърция и Турция смъртността от тези опасни заболявания не е толкова висока, колкото в България. Една от причините нашите южни съседки да са с по-добри показатели е това, че те са близо до морето. „Като си до морето има морски вятър и бриз, качеството на въздуха се променя. Другият фактор е средиземноморската диета. В Гърция не се пуши по-малко, отколкото в България. Това също е много сериозен рисков фактор, който като се комбинира с мръсния въздух, рискът от инфаркт и инсулт е огромен“, обясни д-р Носиков.
Той съветва българите да избягват тютюнопушенето и да не ходят на места и в нощни заведения, където се пуши. „Това обаче касае затворените помещения, по отношение на отворените пространства, човек е много трудно да си промени местожителството и да отиде на друго място да живее. Затова трябва да упражняваме системен натиск замърсяването на въздуха да намалява“, заяви кардиологът. Той посочи, че начините за това са по-малко автомобилен трафик, по-малко задръствани, по-зелен град и повече хора, които се движат пеша, с колело или с дори с метро. „Нашето метро е обявено за второто най-добро в Европа. Не всичко е негативно в София. Столицата е един от градовете с най-много паркове. Може би не използваме по най-ефективния начин даденостите и възможностите, с които разполагаме“, заяви д-р Носиков, който е член на лекарската мрежа „Въздух за здраве“.
Един от проблемите, на който се обръща малко внимание е строителството. „На една строителна площадка има прах, колите го поемат по гумите си и след като се засилят по големите столични булеварди, като „Цариградско шосе“, той се качва във въздуха. С една обикновена водоноска или пръскалка, което съм виждал на Запад около строежите, се разпръсква вода, за да не се вдига прахът нагоре. Толкова е лесно да няма прах“, каза медикът, изразявайки учудването си, че държава, която оперира два ядрени реактора не може да се справи с такъв дребен проблем.
Д-р Носиков призова хората, които са пациенти или още не са станали такива, да живеят добре, да не пушат и да се наспиват, да се хранят добре и да избягват въглехидратите. І БГНЕС