Стотици облечени в черно в гробно мълчание преминаха по централните улици на град Кочани, предаде репортер на БГНЕС.
Протестното шествие на гражданите започна в 16 часа местно време, за да напомни за страшния 16 март, когато в горящата дискотека „Пулс“ загинаха децата на Кочани и от цяла Македония. Протестът преминава през всички важни институции в града, които хората обвиняват за трагедията.
Участниците в „Марша на ангелите“ носят снимки на децата, които са загубили при пожара, а също така плакати, на които са написали послания, изразяващи тяхната скръб и гняв спрямо безхаберието на държавата. Ето и някои от тях: „Системата ни убива, институциите се мълчат“, „Пожарът отне телата, системата уби душите“, „Децата изгоряха заради вашата алчност и безхаберие“ и др.
Шествията, които се превърнаха в традиция всяка събота, не се отразяват от медиите в Северна Македония, които се намират под контрола на режима на Християн Мицкоски. А ако се отразяват, това е само повърхностно.
Вече навлизаме в третия месец от трагедията, по-голямата част от тежкопострадалите, повечето от които се лекуваха в България, са изписани. За съжаление, болницата в Кочани не разполага с необходимите условия за тяхната по-нататъшна рехабилитация и в буквалния смисъл на думата изнемогва. „С пострадалите работят специалист по физикална терапия с трима физиотерапевти, които завършиха допълнително обучение миналата седмица с подкрепата на Световната здравна организация. Освен това имаме още един лекар специалист и трима терапевти от болницата в Щип. За хора с изгаряния се правят превръзки от двама хирурзи, четирима помощници и допълнителни екипи от пластични хирурзи от Скопие. В момента около 40 ранени получават физиотерапия, а превръзки се правят за повече от 70 души“, разказа Кристина Серафимова, директор на Многопрофилната болница в града.
БГНЕС припомня, че при пожара на 16-ти март загинаха 62 младежи. Над 200 други бяха ранени. Много от тежко пострадалите бяха транспортирани и лекувани в чужбина, включително в България.
Семействата на жертвите обявиха, че ако не получат справедливост в страната, ще я потърсят пред Международния съд по правата на човека в Страсбург.
Над 60 души са разследвани за пожара до момента, включително двамата бивши кметове на Кочани - Ратко Димитровски, Николчо Илиев, и кметът, който подаде оставка след пожара - Люпчо Папазов, както и бившият министър на икономиката Крешник Бектеши и Размена Чекич-Дурович, лицето, отговорно за издадения лиценз на "Пулс" за дейност като нощно заведение, бившият директор на Държавната пазарна инспекция Горан Трайковски, както и началници на отдели.
Разследват се и всички полицейски инспектори, началници и командири, които от 2012 г. насам са одобрили дискотека „Пулс“ да получи лиценз за дейност от Министерството на икономиката, съобщиха от МВР и Окръжната прокуратура на Северна Македония. Всички са заподозрени в „тежки престъпления срещу обществената безопасност“ и „предприемане на обществена опасност“
Миналата седмица родителите на трагично загиналите деца отказаха среща с македонския премиер Християн Мицкоски, Близките на пострадалите са получили телефонна покана от кабинета на Мицкоски за среща с тях на 13 май 2025 г. в Скопие. „Не приемаме тази закъсняла покана. Министър-председателят беше поканен от всички родители на починалите деца да дойде в Кочани и там да се проведе срещата. Част от родителите не са в състояние да пътуват поради последствията от трагедията. Според нас предложението за среща в Кочани бе разумно и оправдано“, се казва в съобщение на близките на загиналите деца. І БГНЕС