Боровец се готви за силен сезон

Курортът е предпочитан от българските и чуждестранните туристи.

Най-старият ни зимен курорт Боровец, който тази година чества 130 години от създаването си, официално открити ски сезона, предаде репортер на БГНЕС.

Курортът остава предпочитана дестинация както за българските туристи, така и за любителите на ските от съседните балкански страни. Но най-много туристи и за най-дълъг период от време ще дойдат от Великобритания. Очакват се и много гости от Израел, за които България е една от предпочитаните целогодишни дестинации за отпуск.

Но за да бъде ски сезонът наистина успешен е важна инфраструктурата и достъпността до нея. Боровец няма такива проблеми. Лифтовете работят, а цените на картите са с минимално увеличение – само 5%. Еднодневната карта ще струва 54 евро. Въвеждането на единната валута не би трябвала да се отрази, уверяват ни собствениците както на спортните съоръжение, така и на заведенията.

Боровец разполага с три ски центъра, свързани по най-добрия за гостите начин, така че да може да се спускат там, където им е най-удобно според нивото си или заетостта на лифтовете. Освен обичаните писти „Ястребец 1“ и „Попангелов“ (бивша „Ястребец 2“) през последните години и другите – „Мартинови бараки“, „Ситняково“ и „Маркуджик“, станаха много атрактивни. Не малко са и любителите, запалени по нощното каране, което е силно застъпено в Боровец. Ето защо курортът предоставя осем осветени и свързани писти, които се обработват непосредствено преди 18:00 ч. и са идеални за каране до 22:00 ч.

Днешният празник започна рано сутринта с интерактивното приключение „Исторически лов на съкровища“, което отведе участниците до емблематични места в курорта чрез игри и предизвикателства. След това имаше демонстрации на Планинската спасителна служба, които започнаха гостите със спасителните кучета. 

Вечерната програма ще продължи с лазерно шоу и концерт на група „Молец“. 

Историята на Боровец започва от 1896 година, когато българският княз Фердинанд построява там лятната си резиденция и няколко ловни хижи. Тогава курортът носи името Чамкория. След княза много аристократи и заможни фамилии от София започват да строят там вили за летен отдих. През 1942 г. курортът е прекръстен на Боровец - превод на турската дума Чамкору. През 1948 година „Боровец“ е обявен за национален курорт. 

През 70-те и 80-те години на миналия век благодарение на успехите на българската ски легенда от Самоков Пепи Попангелов и усилията на баща му – Петър Попангелов-старши, Боровец се развива и като международен ски център. Курортът няколко пъти е бил домакин на кръгове от Световната купа по ски алпийски дисциплини и други големи спортни форуми. Първото състезание по спускане в Боровец се провежда през 1930 година, а за първи път курортът се появява в алпийския календар на Международната федерация по ски през 1974 година. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон