Сърбия е изправена пред много специфична ситуация, в която властта вече е разрушила конституционния ред, а гражданите на практика са въвели извънредно положение. Дали и кога Вучич ще го въведе официално, според мен вече няма значение.
Това заяви бившият президент на Сърбия Борис Тадич, предаде БГНЕС.
По думите му, когато една власт е загубила легитимност, системно нарушава Конституцията и унищожава политическия живот, тя вече не съществува в реалния смисъл на думата. В такава ситуация е напълно естествено гражданите да поемат инициативата.
На въпрос дали очаква властта да въведе извънредно положение, ако блокадите продължат, Тадич отговори, че истинският инициатор на тези блокади е самият режим. Според него именно властта е унищожила всички форми на институционална политика, включително и опозицията, оставяйки на гражданите единствената възможност – протест на улицата. Затова е лицемерно, когато представители на властта се преструват на „шокирани“ от блокадите, след като те самите 13 години блокират нормалния живот в страната.
Тадич подчерта, че дали и кога Вучич ще въведе формално извънредно положение е вече без значение. Ако това се случи, то ще бъде само защото го обслужва политически.
„След като в един момент бяха убити 16 души (трагедията в Нови Сад), единственият отговорен ход е властта да се оттегли. Това означава избори, които режимът несъмнено ще загуби. А заедно с това – отговорност на всички, замесени в престъпления не само по конкретни случаи, а за целия период на управление.“, каза още Тадич в интервю за вестник „Данас“.
Бившият сръбски президент описа поведението на Вучич като „страх и загуба на контрол“. Според него президентът се намира във фаза, характерна за всеки залязващ автократ – панически ходове, насилие, истерично сменяне на посланията от ден на ден. Един ден заплашва, а на следващия моли като загрижен баща.
Тадич е категоричен, че единственият изход от кризата е провеждането на избори. Според него страхът на режима от такива избори е очевиден: „докато години наред ги свикваха при всяка възможност, сега не смеят да организират дори избори за местни общности, както е случаят в Нови Сад. Това е пряко признание за политическо поражение. Всеки ден, в който се отлага провеждането на избори, задълбочава кризата и излага на риск сигурността на страната и живота на хората.“
По отношение на присъствието на агресивна полиция по улиците, Тадич заяви, че ситуацията все още не е сравнима с тази на 5 октомври 2000 г., но и не трябва да бъде.
Всяка историческа промяна има свои характеристики. Успехът на протестите не трябва да се измерва с минали събития. Ключово е да се създаде единен фронт между студенти, граждани и опозиция. Само така протестът ще има ясна структура, цел и политическа тежест, която би могла да предизвика дори преминаване на полицията на страната на народа, обясни Тадич.
На въпрос кой стои зад насилието срещу протестиращите по улиците, Тадич отбеляза, че е очевидно – заповедите не идват от вътрешния министър Ивица Дачич, а лично от Александър Вучич.
Тадич изрази мнение, че режимът вече не се радва на реална подкрепа от страна на Русия. Москва, според него, действа прагматично, наблюдава внимателно действията на Вучич и го използва дотолкова, доколкото ѝ е изгодно. | БГНЕС