Боряна Калейн: Съчетанията ми са готови, ще представя изцяло нови композиции

Съчетанията ми са готови, ще представя изцяло нови композиции. Това разкри в интервю за БГНЕС родната ни грация Боряна Калейн след церемонията по награждаване на най-добрите спортисти на София за 2023. Гимнастичката ни зае четвърто място в дебютното издание на класацията веднага след Алберт Попов (1), Йоана Илиева (2) и Антоанета Стефанова (3).

През изминалата година Калейн спечели втората индивидуална квота в художествената гимнастика за Игрите в Париж на Световното първенство във Валенсия – по този начин бяха изпълнени и трите квоти за Олимпиадата във френската столица след взетите от Стилияна Николова и ансамбъла ни. С Боряна в състава България стана и отборен световен шампион за първи път от 30 години насам, при това отново на испанска земя, след Аликанте през 1993. Калейн стана и европейска шампионка в индивидуалния многобой в Баку по-рано през май. Тя пропусна Световната купа в София заради здравословно неразположение, но постиженията й през 2023 заслужено й отредиха званието Гимнастичка номер 1 на Европа за изминалата година.

Относно четвъртото си място в борбата за Спортист номер 1 на София, грацията ни сподели: „Да, наистина, това е поредната награда, която получавам за изминалата година. Това е едно огромно признание за моя труд. Това означава, че съм си свършила добре работата в залата и на състезания съм показала своя максимум – пожелавам си просто през предстоящата година да постигна същото“, започна тя.

Калейн призна, че вече е започнала подготовка, а тази година, освен Олимпийските игри в Париж, я чака още Световна купа в София и Европейско първенство в Унгария. „Вече започнах своята подготовка. Имах традиционния за нас лагер на „Спортпалас“ във Варна. Може би ще стартирам края на март месец с първите си състезания – ще има Световна купа в София, ще има Европейско първенство в Унгария, след което ще бъдат така чаканите от всички Олимпийски игри – просто си пожелавам да имам успех, защото всичко друго го мога“.

Българката разкри, че съчетанията й са готови и ще представи изцяло нови, интересни и много различни една от друга композиции. „Да, съчетанията ми са готови. Ще представя изцяло нови композиции. Доста интересни се получиха, много различни една от друга – за всеки ще има по нещо спрямо неговия вкус. Аз си харесвам съчетанията, получиха се добре, с доста по-високи стойности са, така че остава само още малко да ги доизработя и вече да покажа това, което мога“, изрази увереност Боряна.

Тя бе категорична, че покаже ли това, което може на килима, няма как да не спечели медали в предстоящите си състезания. „Аз се надявам да го покажа, не ако – когато покажа това, което мога, смятам, че просто няма как да няма медали“.

По отношение на ансамбъла ни и шансовете му да ликува със златото в Париж подобно на предишния в Токио преди три години, нашата гимнастичка каза: „Всички много се надяваме. Не мога да кажа нещо по-конкретно за тях, тъй като не тренираме заедно, различни са ни програмите. Но силно вярвам, че както те, така и тяхната треньорка Весела Димитрова, отново ще търсят своя максимум“, завърши Калейн. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон