Администрацията на столичния кмет Васил Терзиев предлага по-висока туристическа такса за чуждестранните посетители на София. Идеите бяха обявени на брифинг в Столична община от ресорния заместник-кмет Никола Барбутов. Той заяви, че те са обсъди с туристическия бизнес, който е изразил съгласие, само е настоял събраните средства да се изразходват прозрачно и в подкрепа на туризма.
„Мярката беше обсъдена с бизнеса, който се съгласи на нея, но не по начина, по който се въвежда. По време на разговорите беше постигната договорка с госпожите и господата от Столична община и ОП Туризъм - тя да бъде съпътствана от промени в Закона за местните данъци и такси, с които да се гарантира, че събраните средства ще отидат целенасочено за развитието на туризма и рекламата на дестинация София. Такава законова промяна трябваше да бъде предложена от Столична община, което до момента не е направено“, се казва в съвместната позиция на Българска хотелска асоциация, Национален борд по туризъм, Браншова асоциация на ресторантьорите – София, регионална структура на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Българска асоциация на заведенията и Сдружение на заведенията в България.
„По време на брифинг на зам.-кмета по европейски политики, международна дейност и туризъм Никола Барбутов, общинските съветници от ПП-ДБ-СС Пламена Терзирадева и Андрей Зографски и директорът на ОП Туризъм Антон Пенев се изрази уверение от името на кмета Васил Терзиев, че средствата ще отиват само по пера за туризъм. Съжаляваме, но през последните месеци се научихме да не вярваме на уверения, които не стъпват на нормативна рамка. А действия за осигуряването на такава, както споменахме не са направени“, заявяват от бранша.
Според тях внушенията, които се чуха по време на брифинга, че вдигането на данъка е съгласувано с бизнеса са манипулативни, тъй като по време на проведените срещи представителите на общинската администрация се ангажираха със следните действия от тяхна страна – предложение за план-стратегия, бюджет, конкретни дейности и правна рамка за развитие на дестинация София за 2025 г.
„В допълнение беше дискутиран и въпросът за предприемане на реални дейности за увеличение на събираемостта от съществуващите обекти. В момента реално събираемостта на данъка е много ниска и се реализира единствено от хотелите. Над половината от апартаментите, които се отдават на чуждестранни /70%/ и местни /30%/ туристи не са регистрирани по Закона за Туризма и не внасят дължимия данък към Столична община. През 2024 се очаква в тях да бъдат осъществени над 1 млн. нощувки. Това е сравнимо с тези във висококатегорийните хотели“, се посочва в позицията.
Реално самите разчети на общинската администрация предвиждат по-високи приходи с по-малко нарастване от това на отделните такси. Така общината практически признава, че събираемостта на данъка ще спадне. Това е и опитът ни в други общини, които са повишили данъка без преоценка на начините за събирането и разходването му.
„Бизнесът иска реален план за развитие и разходване на средствата, така че да има ясна мотивация да подкрепи подобно решение. До момента, единственото коментирано от страна на Столична община действие е насочено към увеличение на заплатите на ангажираните в административния процес служители на ОП Туризъм“, настояват от туристическия бранш. І БГНЕС