Министърът на външните работи на Германия Аналена Баербок направи изненадващо посещение в Киев, като обеща непоколебима подкрепа за Украйна и похвали напредъка й по пътя към членство в ЕС, предаде АФП.
"С огромна смелост и решителност Украйна защитава и свободата на всички нас", заяви Бербок в изявление, разпространено от външното министерство при пристигането ѝ.
И Украйна може да "разчита на нас" в замяна, добави Бербок.
"Няма да се откажем от усилията си да подкрепим Украйна в нейната защита срещу руската агресия: икономически, военно и в хуманитарната" сфера, заяви германският външен министър.
Това е четвъртото посещение на Бербок в Украйна от началото на руската инвазия през февруари 2022 г.
Очаква се кандидатурата на Украйна за членство в Европейския съюз да бъде сред темите за обсъждане с украинските официални лица по време на това пътуване.
Украйна получи статут на кандидат за членство в ЕС преди година и се надява тази година да започне официални преговори за това какво трябва да направи, за да затвърди кандидатурата си за членство.
Бербок подчерта, че Украйна вече е постигнала "добър напредък" в някои области, включително в съдебните реформи, но каза, че все още има да извърви "известен път" в борбата с корупцията.
Тя потвърди "решителната подкрепа на Германия за Украйна по пътя ѝ към Европейския съюз".
"И ние като ЕС сега трябва да работим бързо, за да гарантираме, че сме правилно позиционирани за повече столове на масата", добави тя.
В изявлението си Бербок също така изрази тревога от принудителното депортиране на украински деца в Русия.
Руският президент Владимир Путин "няма да се спре пред нищо", за да сломи украинския народ, каза тя.
"Подкрепяме организациите, украинските власти и неправителствените организации, които работят за връщането на отвлечените деца у дома", отбеляза Бербок.
"Нищо не оправдава воденето на тази война на гърба на най-невинните - децата", продължи тя. "Първата стъпка към мира е Путин да позволи на тези деца да се върнат у дома." /БГНЕС