Хиляди сърби протестират срещу режима на Александър Вучич под наслов „тази вечер се пука по шевовете“, предаде БГНЕС.
В Нови Белград полицията многократно използва сълзотворен газ, за да разпръсне хората, които бяха принудени да се оттеглят. В района на Генералния щаб в сръбската столица, бяха изстреляни пиротехнически средства. Жандармерията изтласка протестиращите в посока към сградата на сръбското правителство, докато активисти на правителството останаха позиционирани пред партийните офиси на същата улица. Групи маскирани мъже с палки, според опозицията – привърженици на властта, се появиха сред събралите се. Студентите предупредиха, че режимът се опитва да провокира сблъсъци.
В Нови Сад бяха разбити прозорците на помещенията на управляващата Сръбска прогресивна партия (СПП). След това някои от тях влязоха вътре и изнесоха столове, картони с яйца, вода и други предмети. Събраните яйца бяха използвани за замеряне на сградата, а впоследствие фасадата беше залята с червена и бяла боя.
Демонстранти се събраха пред сградата на СПП и в Лесковац, в знак на протест срещу правителството, скандирайки лозунги като: „Ръцете ви са окървавени“, „Обявете избори“, „Кого пазите?“ и „Арестувайте Вучич“. Сградата е под охрана на полицейски кордон. Протестът преминава без инциденти, за разлика от протестите в някои други градове през последните дни, където имаше сблъсъци с полицията и арест на участниците.
Граждани се събраха и пред сградата на Общинския съвет в Ниш, където, по думите им, „в глухата нощ“ е бил избран новият кмет Драгослав Павлович. Те припомниха, че предната вечер той им е скандирал „усташи“. След това колоната се отправи към Окръжния съд, а оттам планира да стигне до партийните офиси на СПП. Студентите призоваха съгражданите си на протест с лозунга: „Всеки по едно яйце – защото това ни дава сила!“. Те съобщиха, че „не е минала и минута“ от съобщението им, че се насочват към офиса на управляващата партия, когато пред сградата на офисите ѝ са пристигнали три полицейски микробуса. Малко по-рано граждани замеряха жандармерията с яйца и скандираха да свалят щитовете.
На Студентския площад в Крагуевац се събраха протестиращи, които скандират „Народът няма да търпи злото“. В Смедерево се проведе шествие из централните улици на града.
Протести се провеждат също в Горни Милановац, Шабац, Неготин, Аранджеловац, Кралево, Върбас, Сомбор и други градове.
Студенти, цитирани от телевизия N1 и вестник „Данас“, съобщават, че служители на Агенцията за сигурност и информация (БИА) „посещават“ техни колеги на домашните им адреси.
Партията „Свобода и справедливост“ обяви в социалната мрежа X, че нейният депутат Педжа Митрович е бил пребит на протеста в Белград. | БГНЕС