Ливанската групировка „Хизбула“ категорично отхвърли условията на подкрепеното от САЩ споразумение за прекратяване на огъня между Израел и Ливан, съобщи Би Би Си.
Лидерът на движението Наим Касем определи преговорите като „безполезни“ и „унизителни“ за Ливан и заяви, че предложеното споразумение представлява капитулация и обслужва израелските цели.
Договореността, постигната след четвърти кръг преговори във Вашингтон, предвижда създаването на специални зони за сигурност в Южен Ливан, от които бойците на „Хизбула“ трябва да се изтеглят. Ливанската армия ще поеме контрола над тези територии с подкрепата на САЩ.
Ливанският президент Жозеф Аун определи споразумението като „последен шанс“ за трайно прекратяване на бойните действия и заяви, че то може да влезе в сила в рамките на 24 часа след окончателното му одобрение.
Въпреки това Израел продължи ударите си в Ливан. По данни на ливански медии най-малко шестима души са загинали при израелски атаки в долината Бекаа и край град Тир.
Напрежението се засили и след смъртта на сръбски миротворец от мисията на ООН в Ливан (UNIFIL), ранен при обстрел на база на организацията. Израел обвини „Хизбула“ за атаката, но групировката засега не е коментирала случая.
От началото на конфликта през март в Ливан са загинали над 3500 души, а повече от един милион са били принудени да напуснат домовете си. | БГНЕС