Белград: Македония е Южна Сърбия

Сръбската академия на науките и изкуствата /САНИ/ пропагандира тезата, че земите на днешна Северна Македония принадлежат на Сърбия, предаде репортер на БГНЕС.

На 29 ноември САНИ ще проведе кръгла маса в Белград, на която ще бъдат обсъждани "модернизацията на новоосвободените южни райони в периода 1912 г.-1941 г.", "освобождението на Южна Сърбия (1912 г.)" и други "исторически" сведения, които са част от великосръбската доктрина.

В рамките на събитието ще бъде представена работата на Сръбския културно-информационен център "Спона" в Скопие, който съществува от 19 години.

БГНЕС припомня, че властите в Белград открито изразяват своите намерения за възраждане на Велика Сърбия, която включва териториите на Северна Македония, Черна гора, Косово и част от Босна и Херцеговина.

В днешната му форма този проект се нарича 'Сръбски свят", а основни радетели за него са сръбският президент Александър Вучич и неговата дясна ръка - вицепремиерът Александър Вулин.

В началото на 90-те години на миналия век ръководител на този проект бе бившият югославски/сръбски диктатор Слободан Милошевич.

През януари т.г. Вучич и няколко от неговите министри отпразнуваха големия сръбски празник "Св. Сава"... в Скопие, заедно с тогавашните премиер и президент на Северна Македония Димитър Ковачевски и Стево Пендаровски. Днес основна фигура в правителството на Християн Мицкоски е скандалният сърбин Иван Стоилкович, който обяви, че ще напусне страната, ако бъдат направени промените в македонската конституция, тоест вписването на българите в нея.

През месец юли т.г. сръбският официоз "Политика" обяви, че Сърбия се завръща на власт в Северна Македония с помощта на Стоилкович.

Назначаването му в новото правителство на Мицкоски е голяма победа за Белград, се казваше в публикувания анализ.

През месец юни т.нар. Всесръбски събор, на който присъстваха представители на Сърбия, Република Сръбска, Косово и Северна Македония. Всички те бяха призовани да запазят жизнените национални цели и свободата (на Сърбия).

Повечето регионални и западни наблюдатели изразиха загриженост, припомняйки, че именно с подобен тип риторика и масови сборища Слободан Милошевич даде старта на поредица от кървави войни на Балканите през 90-те години на миналия век. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон