Будапеща – столицата на Унгария, разказва истории, накъдето и да се обърне човек, предаде репортер на БГНЕС. Една от най-известните забележителности в Будапеща е базиликата Свети Стефан, която носи името на първия крал на Унгария (975-1038). И до днес нетленните останки от дясната му ръка се помещават в мощехранителницата на базиликата.
Заедно със сградата на парламента са най-високите сгради в Будапеща (по 96 метра), което често бива тълкувано като символ, че светското и духовното мислене са еднакви по важност. Според действащата нормативна уредба сградите в Будапеща не могат да бъдат по-високи от 96 метра.
Базиликата е завършена през 1905 г. след 54 години на строителство.
Фасадата е закотвена от две големи камбанарии. Посетителите могат да стигнат до купола чрез асансьори или да изскачат 364 стъпала , за да се насладят на 360-градусова гледка на цяла Будапеща.
Строителството на базиликата започва на 14.08.1851 г. по проект на Йожеф Хилд. Катедралата била осветена на 9 ноември 1905 г. в присъствието на император Франц-Йосиф. През 1938 г. папа Пий ХІІ присвоил на храма ранга Малка базилика. През Втората световна война пострадали кулите, куполът и външните стени на сградата. През 1993 г. папата повишава ранга на храма в базилика, а на 14 август 2003 г. приключва последната реставрация на храма.
Първоначално се предвиждало храмът да бъде посветен на австрийския маркграф свети Леполод, но във връзка с 1000-годишнината от създаването на Унгария било решено да се посвети на унгарския крал св. Стефан І. Сградата е построена в неокласически стил.
На купола е изобразена фреската Сътворението на света. В двата края на западната фасада е разположена по една камбанария. Над главния вход стои цитат от евангелието на Йоан (14:6): Ego sum via veritas et vita (Аз съм Пътят, истината и живота).
Двете кули на базиликата имат общо шест камбани – пет от лявата страна и една в дясната зона кулата. Последната камбана се нарича „камбаната на свети Стефан“, и с нейните 9250 кг и диаметър от 252 см. е най-голямата в Унгария. Направена е в леярна в Пасау, Германия през 1990 година.
Другата по-известна камбана е Богородичната, като тя е и най-старата камбана в базиликата, направена през 1863 година. Тежи 3100 кг и има диаметър 178 см.
Базиликата Свети Стефан е играла активна роля в музикалната общност, още от освещаването си през 1905 година. Главните органисти в базиликата винаги са били много добри музиканти./БГНЕС