Байдън опрости студентски дългове на стойност 4,5 млрд. долара

Обещанието на програмата - в подкрепа на учители, медицински сестри и други - включваше опрощаване на студентски дългове след 10 години работа в публичния сектор и 10 години изплащане на вноски.

Президентът на САЩ Джо Байдън обяви допълнително облекчение на студентските дългове на стойност около 4,5 млрд. долара. Това се случи малко повече от две седмици преди президентските избори в страната, предаде АФП.

Мярката засяга около 60 000 кредитополучатели в цялата страна. От Белия дом изтъкнаха усилията на Байдън и вицепрезидента Камала Харис за подобряване на опрощаването на заеми от встъпването им в длъжност.

Съобщението идва в момент, когато домакинствата усещат тежестта на по-високите разходи за живот след пандемията от Ковид-19, а избирателите посочват икономиката като решаваща грижа в анкетите.
Байдън заяви, че с последния ход на повече от един милион души са били опростени дълговете им по програмата за опрощаване на заеми за държавни служби.

Обещанието на програмата - в подкрепа на учители, медицински сестри и други - включваше опрощаване на студентски дългове след 10 години работа в публичния сектор и 10 години изплащане на вноски.

„Твърде дълго време правителството не успяваше да изпълни ангажиментите си и само 7000 души някога са получили опрощаване. Никога няма да спра да работя, за да направя висшето образование достъпно“, добави държавният глава.

Харис заяви, че висшето образование „трябва да бъде път към икономически възможности, а не дълг за цял живот“.

Тя обеща да „продължи работата ни за намаляване на разходите, за да направим висшето образование по-достъпно и да облекчим бремето на студентските дългове“.

Байдън започна да полага усилия за опрощаване на студентските дългове на милиони американци, след замразяването на плащанията по студентските заеми, въведено от Тръмп по време на пандемията от коронавирус.

Американците притежават студентски заеми на стойност 1,6 трилиона долара и някои от тях в крайна сметка ги изплащат в продължение на десетилетия, докато създават работни места и семейства. | БГНЕС 

Последвайте ни и в google news бутон