Австрийският външен министър: ЕС подкрепя младежта в Сърбия, сепаратизмът на Додик е вреден за Балканите

„Винаги е окуражаващо, когато младите хора изразяват своето мнение за бъдещето, което искат да видят“.

 

„Винаги е окуражаващо, когато младите хора изразяват своето мнение за бъдещето, което искат да видят“.

Това заяви австрийският министър на външните работи Беате Майнл-Райзингер в интервю за сръбския в. "Данас".

Майнл-Райзингер, която пое ръководствоот на австрийската дипломация през март тази година, беше на първото си посещение в Белград на 29 април, където се срещна и със сръбския външен министър Марко Джурич, но на следващия ден той не беше доволен от публичните ѝ изявления.

Ден след посещението си в Сърбия, австрийският министър във Виена посрещна сръбските студенти, които организираха маратон до Брюксел, и изнесе реч по този повод, която Джурич определи за „груба намеса“ във вътрешните работи на Сърбия.

Ден по-късно, според австрийския министър, последва разговор между двамата колеги, в който Райзингер, обясни на Джурич, че нейната позиция не е намеса във вътрешни работи, „а израз на ангажираност към европейските ценности и принципи“.

"Западните Балкани отдавна са стратегически приоритет за Австрия. Днес обаче регионът е изправен пред особено сериозни предизвикателства, а няколко страни от региона са на решаващ кръстопът. Ето защо е в искрен и дългосрочен интерес на Австрия да подкрепи страните от Западните Балкани, включително Сърбия, по пътя им към членство в Европейския съюз. Това е целта на моето посещение – да установя диалог и да се срещна с министъра на външните работи Джурич. Темата за присъединяването на страните от Западните Балкани към ЕС вече беше повдигната на последната среща на Съвета по външни работи в Люксембург, по моя лична инициатива. И докато международната общност с право е фокусирана върху Украйна и войната там, ние трябва да гарантираме, че вниманието ни към Западните Балкани, и особено към Сърбия, не отслабва", каза Райзингер.

Тя подчерта, че за Европейския съюз не е достатъчно да се говори за реформи, важно е те да бъдат реализирани. Напредъкът трябва да бъде измерим, а резултатите – видими. Това означава да се гарантира свободата на словото, свободата на медиите, свободни и честни избори, както и надеждна и ефективна борба с корупцията.

"Може да се каже, че ние сме най-големите поддръжници на членството на Сърбия в ЕС. Ако Сърбия е искрена в европейския си път, Австрия е тук, за да помогне. Същността е в зачитането на основните ценности, които са от решаващо значение за Европейския съюз. Освен това посочих, че това е и в икономически интерес за Австрия. Австрия е третият по големина инвеститор в страната и ние се гордеем с това. Австрийски компании са създали над 24 000 работни места тук", каза още дипломатът.

На въпрос какъв сигнал ще изпрати към Брюксел президентът на Сърбия Александър Вучич с пощенеието си в Москва по повод честванията на 9 май, Райзингер каза:

"Русия продължава агресивната си война срещу Украйна, като напада цивилни граждани, дори след като Украйна се ангажира с пълно прекратяване на огъня. Това повдига ключовия въпрос: кой е наистина надежден и наистина ангажиран с мира? От съществено значение е Европа да остане единна по този въпрос. Въпреки, че напълно уважаваме суверенните решения на Сърбия, Австрия реши да не участва в посещението в Москва на 9 май, защото считаме, че такова послание не би било уместно в този момент. Не считам, че моята роля е да обикалям и да поучавам другите. Ние в Австрия също имаме предизвикателства, които трябва да решим. В същото време имаме ясни интереси, както като Австрия, така и като част от Европейския съюз. Един от тези интереси е да запазим Сърбия и държавите от Западните Балкани не само на пътя към членство в ЕС, но и да гарантираме, че този път води до надежден резултат, основан на заслуги. Става въпрос и за изпращане на ясно послание към по-младите поколения в Австрия, Сърбия, Германия, Франция, Босна и другаде. Младите хора търсят надежда и реални възможности: в образованието, заетостта и изграждането на живот, белязан от мир и стабилност. Това е визия, която напълно подкрепям."

Външният министър на Австрия коментира и ситуацията в Босна и Херцеговина: "Твърдо вярвам, че политическите лидери, тези, които носят отговорност, трябва да улесняват и подкрепят европейския път, а не да го блокират. В този контекст сепаратистките действия на Додик са изключително вредни. Те не са в интерес на сръбското население в Босна, нито допринасят за стабилността в региона. Като имаме предвид близките връзки на Австрия, включително голямата диаспора и сръбските и босненски общности, решихме да наложим частична забрана за пътуване на Додик. Той премина червената линия. Интересът на Австрия е стабилен регион на Западните Балкани, който е твърдо на европейския път, с пълно зачитане на върховенството на закона и без толерантност към сепаратистка реторика или действия." | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон