Антон Славчев остава начело на Антикорупционната комисия

Антон Славчев остава изпълняващ функциите на председател на Комисията по противодействие на корупцията и на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество, предаде репортер на БГНЕС.

Проектът на решение за освобождаване на Антон Славчев като шеф на Антикорупционната комисия, внесен на 19 септември от Николай Денков и група народни представители, не получи необходимата подкрепа. За него гласуваха „за" 95 депутати, 91 се обявиха „против", а 8 гласуваха „въздържал се".

Преди гласуването Антон Славчев припомни от парламентарната трибуна, че на 6 октомври 2023 г. влезе в сила Законът за противодействие на корупцията. „Дадохте една събота и неделя комисията да се раздели на две отделни комисии. На 6 октомври имахме две отделни комисии – Комисия за противодействие на корупцията и Комисия за отнемане на придобитото имущество. Двете деления станаха без да има сътресения и двете комисии заработиха от 6 октомври. Разследващите функции влязоха в сила от месец март 2024 година по ваше решение", заяви той.

Дебатът по освобождаването на Антон Славчев продължи над четири часа. Лена Бориславова представи 7 групи мотиви на вносителите за освобождаването на председателя на Антикорупционната комисия. По думите ѝ освобождаването на Славчев представлява своеобразен тест кой е готов да намали влиянието на Делян Пеевски в поне една от институциите, които са „превзети и са политически мотивирани, и не изпълняват функциите си по закон".

Бориславова подчерта, че една от причините е системно неизпълнение на служебните задължения и липса на ефективност на двете комисии, председателствани от Славчев.

„Няма разследвания за корупция. Няма разследвания за лица по „Магнитски". Имаме неизпълнение на задължението за прозрачност и докладване на дейността на комисията. Липсва информация, посочват се само количествени индикатори, без истински данни за това какво прави тази комисия и как се бори с корупцията по високите етажи на властта", каза тя и добави, че не се изпълняват законовите задължения на комисията за това да се изгради единна система за електронно подаване на декларации за конфликт на интереси.

Бориславова отбеляза, че са налице множество данни за политическа зависимост и намеса от страна на Славчев в политически борби, а не в изпълнение на законови задължение. Като пример тя даде забавеното разследване с несъбираемия кредит от 150 милиона лева на Румен Гайтански – Вълка, започнало след политическия раздор в ДПС, въпреки че комисията е сезирана още през 2021 г., че кредитът е отпуснат незаконно и ощетява държавния бюджет. „Другият пример е свързан с намесата в отстраняването на Андрей Гюров от поста подуправител на БНБ, удобно преди избора на служебен министър-председател", допълни депутатът от ПП-ДБ и подчерта, че комисиите нямат право да установяват конфликт на интереси на ръководството на БНБ, а е правомощие единствено и само на нейния управителен съвет.

Бориславова съобщи, че потенциалният конфликт на интереси е свързан и с това, че съпругата на Славчев от години чрез своя фирма печели множество обществени поръчки от общини, които би трябвало да са обект на проверка от Антикорупционната комисия.

Хамид Хамид от ДПС около Делян Пеевски заяви, че лица, които са проверявани от комисията, да подписват махането на ръководителя й, е меко казано конфликт на интереси.

Йордан Цонев каза от своя страна, че Лена Бориславова е обект на проверка по отношение на фалшиви подписи под документ, който е послужил в Агенцията по вписванията. „Г-н Славчев, чакаме отговорите. Българското общество го чака. Ние не смятаме, че мотивите, които бяха казани от вносителите, са истински. Те прикриват онова, в което ние и българското общество се съмняваме, че разпъвате чадър над ПП", обърна се той към шефа на Антикорупционната комисия.

Петър Петров от „Възраждане" посочи, че днес имат възможността да направят нещо, което ще бъде за добро, а не един „лек предизборен пиар на ПП-ДБ".

„Настъпи странно мълчание от страна на ПП-ДБ на няколко пъти казаните обвинения, че те са уредили и направили така, че този шеф на КПКОНПИ ще бъде преместен в Софийска градска прокуратура. Абсолютно никой от ПП-ДБ не стане да каже, че нямат нищо общо с това. Мълчанието да го приемаме като знак на съгласие ли", попита колегата му Цончо Ганев.

От „Възраждане" са съвносители на Проекта на решение за отстраняването на Славчев от Антикорупционната комисия, като Цончо Ганев заяви, че не е нормално лицемерието на ПП-ДБ и ги нарече „аналогови копия на Бареков".

„Не може да лицемерничите и да говорите какъв санитарен кордон ще направите и в същото време да идвате в нашата стая да молите за подкрепа. Да, получавате я, за пореден път. Получихте тази подкрепа, защото този човек трябва да бъде махнат от КОНПИ, не за друго, а защото той ви прикрива далаверите, закононарушенията и всичко това се протака и не се дава гласност. Получихте подкрепата за това нещо, защото той е един от хората на Пеевски, но трябва ли да отиде в СГП", обърна се той към депутатите от ПП-ДБ.

Надежда Йорданова отбеляза, че когато се говорят лъжи не следва да ги повтаряме безкритично. „Спекулацията, която се опитват от ДПС-Пеевски да прокарат, е абсолютно невярна. Ние от ПП-ДБ няма как, не сме и никога не сме искали да влияем на подобни конкурси", категорична е тя.

Тошко Йорданов посочи, че „двете групировки, които спорят, са еднакво неприемливи" за „Има такъв народ".

Бориславова отново постави на преден план въпроса дали депутатите искат Антикорупционната комисия да бъде освободена от влиянието на Пеевски.

Според Станислав Балабанов, ако Бойко Рашков е светлият пример за председател на тази комисия, то това е „опит за превръщането ѝ в бухалка, в овладяване от една конкретна политическа формация и смяна на местата и на пластовете в групировките, които са се сраснали с мафията като част от изпълнителната и от законодателната власт".

Дебатът, който се разигра до момента, председателят на ПГ на БСП Борислав Гуцанов определи като срамен и отбеляза, че това Народно събрание е изчерпано. „Ние от БСП искаме да има реални дебати за развитието на България", заяви той.

Стоян Таслаков от „Възраждане" обяви, че ще гласува за отстраняването на Славчев, защото под негово ръководство Антикорупционната комисия не е могла да открие конфликт на интереси и така велинградчани са изгубили общинската болница.

Хамид Хамид поиска в някакъв момент да бъде дадена думата и на Антон Славчев. Предложението бе прието със 161 гласа „за" 16 против и един „въздържал се". Хамид поиска прегласуване и се обоснова: „В залата има народни представители, които не искат да чуят какво ще каже г-н Славчев. В залата има лица, които искат да прикрият белите, направени от някого. Искам още един път прегласуване, защото обществото трябва да разбере кой е откраднал 30 милиона от българските граждани, и то най-нагло по банков път, къде е това лице, разпитан ли е вече, ако е в София – да бъде разпитан незабавно."

След прегласуването резултатът не бе по-различен - 163 гласуваха „за", 16 се обявиха „против", нямаше „въздържали се".

Росен Желязков от ГЕРБ-СДС отбеляза, че са изправени пред ситуацията да подложат на гласуване едно решение, което не просто ще бъде противоконституционно, но и противозаконно.

Тошко Йорданов поиска 15 минути почивка от името на ПГ на ИТН. „Нашата група след това няма да се върне да участва в този гнусен фарс, който разиграват старите любовници от любовното правителство на сглобката", обяви той. I БГНЕС

 

Последвайте ни и в google news бутон