Германският вестник Die Zeit публикува поредица откъси от „Свобода“ – очакваните с нетърпение мемоари на бившия германски канцлер Ангела Меркел.
Книгата от 736 страници, написана в съавторство от Меркел и нейния дългогодишен политически съветник Беате Бауман, се очаква да бъде публикувана едновременно на 30 езика на 26 ноември, предаде АФП.
Ето някои от предоставените от германския вестник сведения за живота на бившия германски канцлер преди политиката и за 16-те години на власт между 2005 и 2021 г.
За детството ѝ.
Израстването в бившата Източна Германия е било „постоянен живот на ръба“, твърди Меркел.
„Без значение колко безгрижно е започнал един ден, всичко можеше да се промени за секунди и съществуването ти можеше да бъде застрашено, ако политическите граници бъдат пресечени“, пише тя.
Да разбереш къде са тези червени линии е „изкуството да живееш“.
Родителите на Меркел „правят всичко възможно, за да създадат безопасно пространство“, като я оставят да тича свободно навън и насърчават разговорите вкъщи.
Но сблъсъците със социалистическата „диктатура“, като колективизацията на земеделските земи и тормоза над творците, оставят своя отпечатък върху младата Меркел.
В университета, където изучава физика, тя споделя, че е трябвало да изтърпи „абсурдни“ уроци по комунистическа идеология на държавата.
Веднъж Меркел е била изобличена от друг студент, че не е обърнала внимание на лекция по марксизъм-ленинизъм и вместо това е работила върху набори от научни задачи.
Тя била изхвърлена от класа и излязла от залата в състояние на шок.
„Когато застанах навън, забелязах, че коленете ми треперят... Никога няма да забравя тази разходка“, спомня си тя.
За Русия и Украйна
В книгата Меркел защитава своята много критикувана политика на поддържане на тесни връзки с Русия и решението си да попречи на Украйна и Грузия да се присъединят към НАТО през 2008 г.
„Разбирах (тяхното) желание... да станат членове на НАТО възможно най-бързо, защото искаха да бъдат част от западната общност след края на Студената война. НАТО обаче трябваше да разгледа ефекта на всеки потенциален нов член върху собствената си „сигурност, стабилност и способност за функциониране. Приемането на нов член трябва да донесе повече сигурност не само на (члена), но и на НАТО“, каза тя.
След срещата на върха в Букурещ Меркел отлетя за дома с усещането, че „ние в НАТО нямаме обща стратегия за справяне с Русия“, сподели тя.
Според нея много страни от Централна и Източна Европа „сякаш желаеха тя просто да изчезне, да не съществува“.
„Едва ли бих могла да ги виня, тъй като те дълго време бяха страдали под съветско управление... Но Русия, със своя ядрен арсенал, съществуваше. Тя беше и е геополитически незаменима“, посочи тя.
За Доналд Тръмп.
Когато Меркел се срещна за първи път с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп през март 2017 г., след като той беше избран за първия си мандат в Белия дом, американският лидер „ми зададе редица въпроси“, обясни тя.
Тръмп е искал да знае за „източногерманския ми произход и за отношенията ми с (руския президент Владимир) Путин. Той явно беше много очарован от руския президент. През следващите години останах с впечатлението, че е пленен от политици с автократични и диктаторски наклонности“, каза тя.
Меркел заяви, че след срещата, на която Тръмп е повторил много от критиките, които е отправил към Германия по време на предизборната си кампания, е останала с „лошо чувство“.
„Той твърдеше, че съм съсипала Германия, като съм приела толкова много бежанци през 2015 г. и 2016 г., обвини ни, че харчим твърде малко за отбрана и ни критикува за нелоялни търговски практики“, разказа Меркел.
Особено гледката на много германски автомобили по улиците на Ню Йорк беше „трън в очите му“, посочи тя.
„Говорехме на две различни нива – Тръмп на емоционално ниво, аз на фактологично ниво. Когато той обръщаше внимание на моите аргументи, то беше предимно за да ги превърне в нови обвинения“, сподели тя. | БГНЕС