468 хиляди лева даваме за подготовка на ученици олимпийци

Държавата е изразходвала 468 757 лева за националните ученически отбори, представляващи България на международните олимпиади по различни науки, които ни носят медали, много радост и гордост, предаде репортер на БГНЕС.

Финансирането на учениците, които ни представят по света на различни форуми, се осъществява чрез Националната програма „Ученически олимпиади и състезания“. Нейният бюджет за 2023 г. е 4 418 600 лева.

392 397 лева са отишли за участието на учениците в международни олимпиади и състезания, а за подготовката на националните отбори - 76 360 лева. Така общата сума, изразходвана пряко за националните ученически отбори, е 468 757 лева.

За 2023 г. на международни, европейски и балкански олимпиади и състезания българските олимпийци по природни науки са спечелили 90 медала - 17 от тях са златни, 32 сребърни и 41 бронзови.

От Министерството на образованието и науката заявяват, че в момента към Националната програма се разработва нов модел „Международни олимпиади и състезания“. „По него ще се поемат нови разходи и съответно бюджетът за ученическите международни олимпиади и състезания ще нарасне“, обещават от МОН.

Според последните промени, предвидени от Министерството на образованието, учениците, които са класирани на първо, второ или трето място в национални олимпиади, ще могат да получат удостоверение от МОН за присъдено звание "лауреат на национална олимпиада или национално състезание". Удостоверението е важно, защото притежателите му могат да влязат в университет само с него, без изпит.

В момента удостоверение за званието "лауреат на национална олимпиада" се издава само на учениците с отличен 6,00 на националния кръг на олимпиадата. Занапред този текст остава, като кръгът на младежите се разширява и до тези, класирали се в топ 3 на съответните олимпиади и национални състезания. Също така, в бъдеще право на такова удостоверение ще имат и учениците, получили златен, сребърен или бронзов медал като участник в национален отбор.

Удостоверението ще се издава от МОН на учениците през учебната година, в която завършват средно образование. Целта е то да им послужи като вход в университет. Законът за висше образование дава право на кандидат-студентите, притежаващи диплома за средно образование, които в 11 или 12 клас са станали лауреати на национални или международни олимпиади или състезания, или са носители на медали от олимпийски, световни и европейски първенства, да се приемат без конкурсен изпит, когато изпитът за желаната от тях специалност съответства на предмета на олимпиадата, състезанието или дисциплината на първенството.

За значими постижения на ученици МОН издава и т.нар. "национална диплома". В момента тя се издава за постигнат отличен (6.00) резултат по всички учебни предмети, вписани в дипломата за средно образование, включително от държавните зрелостни изпити, и за изявени способности в областта на науките, технологиите, изкуствата и спорта. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон