Те положиха цветя на Морената с апликирана към нея паметна плоча от метал, разположена на тревната площ вдясно от шадравана пред Народен театър "Иван Вазов", предаде репортер на БГНЕС.
Именно оттук на 27 август 1895 г. по призива на Алеко Константинов тръгват 300 природолюбители и изкачват Черни връх и така се полагат основите на организирания туризъм в България.
Председателят на Българския туристически съюз Венцислав Венев приветства всички посетители на природата и на туризма и разказа пред БГНЕС, че точно преди 129 г. Алеко Константинов с Иван Вазов и приятели правят първото организирано изкачване на Черни връх.
"Това е едно изключително вълнуващо събитие за всички нас, които сме почитатели на природата, почитатели на планинарството, защото с това ние ставаме най-старата туристическа организация на Балканите и сме една от водещите организации в нашата страна, която се занимава с планинарство и с туризъм", каза той.
Венев подчерта, че 139 туристически дружества са членове на Българския туристически съюз и продължават да вървят по пътя на Алековите стъпки и да развиват туризма и планинарството у нас.
Историята, около първото организирано изкачване, е много интересна. Групата се изкачва на Черни връх с идеята точно там да бъде основан и там да бъде подписан учредителният акт на първия Български туристически клуб, като през 1939 г. се преименува на съюз.
"Горе ги хваща една буря и самото подписване става няколко седмици по-късно в София", разказа Венев.
И ако тогава ентусиастите са били 300 човека, то в момента над 20 хиляди с тенденцията тази цифра да нарасне. "Нашите амбиции са в близките година, две ние да надхвърлим над 100 хиляди членове. Това са бъдещите планове, залегнали в стратегията на Българския туристически съюз, която приехме на последния конгрес, който се проведе преди месец и половина", заяви председателят на БТС.
Венев отбеляза, че опазването на природата е една от малкото роли, които играе Българският туристически съюз. "Първата цел, първата ни задача, това е грижата за здравето на хората, тъй като туризмът е не само опазване на природата, той е една профилактика, грижа не само за физическото, но и за психическото и емоционално здраве на нашия народ", подчерта той и посочи, че това е и самата идея на зараждането и практикуването на планинския туризъм изобщо по света.
Освен това Българският туристически съюз обучава и деца, а и не само тях, за опазването на природата, как да се държат в планината и пр.
"Следващата ни роля е патриотична. Туристическите ни клубове правят много силни патриотични прояви и патриотични инициативи, най-голямата от които е походът Козлодуй – Околчица, който провеждаме ежегодно и тази година направихме рекорд – над 2 хиляди участници, около 1400 от които учащи се", каза още Венев. | БГНЕС