Русия води дезинформационна кампания срещу Словакия в навечерието на парламентарните избори

Гласоподавателите в Словакия са заливани с дезинформация от страната и чужбина в навечерието на парламентарните избори, които ще се проведат на 30 септември, съобщи „Евронюз“.

Гласуването може да определи дали страната с население от 5,4 млн. души ще се сближи с Москва или не.

Словакия, която е част от ЕС и НАТО, от години е обект на дезинформационни кампании.

"Екосистемата за дезинформация в Словакия сега достига своя връх", заяви Петер Дубоци, главен редактор на Infosecurity.sk, като отбеляза, че предстоящите избори са първите през последните години, които отразяват "пълния потенциал" на нейните ефекти.

Според него словашките политици са основните разпространители на дезинформация.

Анализаторите сочат с пръст три партии, които отправят неверни антиукраински и проруски твърдения: лявата партия „Посока – социална демокрация“ на бившия министър-председател Роберт Фицо, националистическата партия „Република“ и „Словашката национална партия“ (СНП).

Фицо е фаворит за нов ръководител на правителството, а според социологическите проучвания се очаква „Република“ и „СНП“ да съберат достатъчно гласове, за да спечелят места в парламента.

Тези партии "използват политическата манипулация като инструмент на кампанията", заяви Томаш Крисак, анализатор в Gerulata Technologies, стартиращо предприятие, специализирано в областта на хибридните заплахи.

Базираната в Лондон организация с нестопанска цел Reset твърди, че през първите две седмици на септември е регистрирала повече от 365 000 дезинформационни съобщения, свързани с изборите, в словашките социални мрежи.

Тя е установила, че съобщенията, които нарушават условията за ползване на социалните мрежи и съдържат дезинформация, са генерирали повече от пет пъти по-голямо въздействие от средното съобщение.

Повече от 15 % от това съдържание е публикувано от прокремълски акаунти, се казва в доклада на организацията.

Преди предстоящите избори Фицо и Милан Угрик от "Република" предупредиха избирателите за възможни изборни измами, без да предоставят никакви доказателства за твърденията си - стратегия, използвана от Доналд Тръмп преди изборите в САЩ през 2020 г.

Неотдавна Фицо заяви, че войната в Украйна е започнала през 2014 г., като украинските "фашисти" са убивали руски цивилни граждани. Това недоказано твърдение често се използва от Кремъл и съюзническите медии.

Андрей Данко, председател на „СНС“, от своя страна заяви през юли, че окупираните от Русия територии не са "исторически украински".

Те действат като " оръжия на руската пропаганда", заяви Дубочи.

Според Виктор Брайнер, независим анализатор, специализиран в областта на хибридните заплахи, експертите наблюдават "значително увеличение на опитите за дехуманизиране на ЛГБТК общността", както и на усилията за социално изключване на сексуалните малцинства.

Мигрантите от Близкия изток, които пресичат южната граница с Унгария, са друга популярна тема на кампанията.

Началникът на полицията в Словакия, Стефан Хамран, наскоро призова политиците да се въздържат от дезинформация, свързана с миграцията, тъй като тя пречи на работата на органите на реда.

Някои от дезинформациите, разпространени след нахлуването в Украйна, могат да се припишат пряко на Русия, чието посолство в Словакия е особено активно, твърдят експерти.

"Русия систематично е изградила сложна мрежа от медийни ниши, влиятелни лица и публични фигури, които са проникнали в обществения дискурс и политическата мобилизация", смята Брайнер./БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон