„Синята суперлуна“, както я нарича НАСА, се разкри пред гражданите на света за първи път тази година в нощта на понеделник 19 август срещу вторник 20 август. В Истанбул (Турция), Йерусалим (Израел), Бейрут (Ливан) и Шанхай (Китай) тя озари небето, предизвиквайки любопитството на жителите и зрителите, пише "Фигаро".
Терминът „суперлуна“ е въведен през 1979 г. от американския астроном Ричард Нол за обозначаване на явление, „което се случва, когато Луната е на 90 % от най-близкото си приближаване до Земята“. Това е така, защото Луната, като естествен спътник на Земята, следва траекторията на елипса в пространството. На разстояние около 363 000 км от Земята Луната изглежда с 14 % по-голяма и с 30 % по-ярка от обикновено. Според НАСА тези луни „са най-големите и най-ярките пълнолуния през годината“.
Но това, което отличава тази суперлуна от останалите, е, че тя е „синя“. Е, не съвсем: „Синя луна е израз, използван за обозначаване на пълнолуние, наблюдавано два пъти в един и същи месец“, обясняват от НАСА. I БГНЕС