„Златният купол“ на Тръмп разгневява враговете, въоръжени с ядрени оръжия

В надпреварата за хиперзвукови оръжия САЩ изостават.

Китай, Русия и Северна Корея, които притежават оръжия, които могат да достигнат САЩ, атакуват плана за противоракетен щит като удар по глобалната стабилност.

Планът на президента Доналд Тръмп „Златен купол“ разгневи трите държави, чиито оръжейни технологии представляват най-голяма заплаха за американската територия, като Китай, Русия и Северна Корея твърдят, че проектът за противоракетна отбрана води до нова опасна надпревара във въоръжаването.

Тръмп иска до края на мандата си да бъде изграден щит „Златен купол“, който да съчетава наземни прехващачи със сателити, за да пази територията на САЩ от високотехнологични заплахи, включително хиперзвукови ракети.

Китайците, севернокорейците и руснаците разработват такива ракети, както и нови оръжия, предназначени за избягване на американската отбрана и за борба с Америка в космоса. Трите страни също така си помагат все повече във военно отношение.

Във вторник Северна Корея обяви „Златния купол“ за „най-големия план за увеличаване на въоръженията в историята“. Китай и Русия в съвместно изявление по-рано този месец нарекоха проекта „дълбоко дестабилизиращ“. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова на брифинг за журналисти във вторник заяви, че планът „представлява пряко нарушаване на основите на стратегическата стабилност“.

И трите държави също така осъдиха призива на Тръмп за космически базирани прехващачи, като заявиха, че те рискуват да превърнат космоса в бойно поле.

Експертите твърдят, че потенциален риск от „Златния купол“ е, че всеобхватната отбранителна система насърчава разпространението на ракети, включително на оръжия с ядрен потенциал. Това се случва в момент, когато последният важен договор между водещите ядрени сили Русия и САЩ изтича през следващата година, което може да накара Москва да ускори разполагането на ядрени бойни глави.

„Този мираж на противоракетната отбрана ви дава илюзията, че можете да се защитите, но кара всички тези страни да създават всички тези стотици и хиляди ракети, така че в крайна сметка се оказвате в най-лошия от двата свята“, каза Павел Подвиг, старши изследовател в Института на ООН за изследване на разоръжаването.

САЩ твърдят, че нарастващите заплахи налагат изграждането на по-всеобхватна система за противоракетна отбрана, и отхвърлят критиките, че планът ще милитаризира космоса, пише „Уолстрийт джърнъл“.

„Напоследък наблюдаваме китайски спътници, които участват в маневри, които могат да бъдат описани само като кучешки боеве в космоса“, заяви бригаден генерал Антъни Масталър, командир на космическите сили на САЩ в Индо-Тихоокеанския регион, на космическа конференция в Австралия. „Тези високоскоростни, бойни операции в орбита служат като още едно доказателство, че Пекин активно се подготвя да предизвика САЩ и нашите съюзници в космоса.“

Планът „Златен купол“ представлява драматична трансформация в начина, по който САЩ се стремят да се противопоставят на подобни заплахи.

САЩ твърдят, че противоракетната им отбрана е насочена към така наречените „държави парии“, най-вече Северна Корея, които не се считат за равностойни ядрени сили. В същото време САЩ, Русия и Китай се стремят да предотвратят ядрена атака чрез възпиране.

Планът на Тръмп „Златен купол“ косвено признава, че ерата на контрола на въоръженията е отминала и взаимно гарантираното унищожение вече не е достатъчен възпиращ фактор за ядрена война. 

Заплахите

Основна нововъзникваща загриженост за отбраната на САЩ са хиперзвуковите оръжия, които могат да се движат със скорост поне пет пъти по-висока от скоростта на звука, да летят ниско и да маневрират, преди да ударят целта, което ги прави трудни за откриване, да не говорим за прехващане.

В надпреварата за хиперзвукови оръжия САЩ изостават. Китай, лидерът, тества такава ракета през 2021 г., която прелетя със скорост над 15 000 мили в час, докато обикаляше земното кълбо, преди да порази цел в Китай.

В знак на напредъка на Пентагона американските военни наскоро завършиха успешни тестови полети на хиперзвуков самолет за многократна употреба, задвижван от ракета.

Когато през 2018 г. президентът Владимир Путин за първи път представи хиперзвуковите оръжия на Русия, анимирана графика показваше ракета, насочена към западното крайбрежие на САЩ. „Системите за противоракетна отбрана са безполезни срещу тях, абсолютно безсмислени“, каза той.

Хиперзвуковите оръжия на Русия потенциално биха могли да бъдат спрени от система като предложената „Златен купол“, тъй като те се движат с много по-ниска скорост при първоначалното изстрелване и преди да ударят целта си, което ги прави уязвими за прехващачи, каза Дейвид Райт, изследовател в Лабораторията за ядрена сигурност и политика към Масачузетския технологичен институт.

Прехващането на стратегическите руски междуконтинентални балистични ракети може да се окаже много по-трудно. На първия етап след изстрелването, когато ракетата изтласква ракетата в атмосферата и извън нея, прехващачът трябва да е изключително близо, за да реагира навреме.

Това би означавало да се покрие територията на всички 11 часови зони на Русия, за да се прихване ракетата навреме, каза Подвиг.

„Трябва да имате много такива устройства, така че някои от тях да са достатъчно близо до всяка точка на изстрелване“, каза той.

Северна Корея вече разполага с ракета с обсег, който потенциално може да порази САЩ, а лидерът Ким Чен Ун иска повече оръжия с далечен обсег, които могат да летят по-далеч, да носят по-голям полезен товар и да се разполагат по-бързо.

Страната разработва хиперзвукови технологии, подводни дронове с ядрено оръжие и тактически оръжия, въпреки че според военни експерти те все още не са готови за бойни действия.

Щитът

САЩ инсталираха десетки наземни прехващачи в Аляска и Калифорния от началото на 2000 г. и изпробваха прехващачи, изстрелвани от бойната система Aegis, за сваляне на междуконтинентални балистични ракети - система, която миналата година беше успешно използвана от разрушители на ВМС срещу ирански оръжия, насочени към Израел. Сухопътни версии на системата са инсталирани в Румъния и Полша.

САЩ разполагат също така с ракетни системи „Пейтриът“ за заплахи с по-малък обсег и със системата за защита на района с голяма надморска височина (Terminal High Altitude Area Defense), или Thaad, която се използва за по-малки райони, включително в Южна Корея и Гуам.

Според военни експерти целта на Тръмп - щитът „Златен купол“ да бъде изграден за малко повече от три години - ще бъде трудно постижима.

Всеки щит за противоракетна отбрана вероятно ще осигури защита само от около 85 % от пристигащите ракети, каза Подвиг. Това би могло да създаде фалшиво чувство за сигурност, като същевременно ще подтикне съперниците да произвеждат повече оръжия, каза той.

Плановете за космически прехващачи „Златен купол“ също породиха опасения за рязко увеличаване на броя на космическите системи. В оценка на Бюджетната служба на Конгреса се казва, че такава система за сваляне на една или две ракети, изстреляни от по-малък противник като Северна Корея, може да изисква повече от 1000 прехващача.

За защита срещу Русия или Китай, които разполагат с много повече бойни глави, подобна система би изисквала потенциално десетки хиляди спътници.

Русия и Китай смятат, че подобни космически прехващачи „са неразличими от нападателни оръжия, като твърдят, че по-добре защитените Съединени щати могат да бъдат окуражени да предприемат по-агресивни военни действия“, казва Тонг Джао, старши сътрудник във Фондацията за международен мир „Карнеги“. „Това увеличава риска Русия и Китай да засилят развитието на противоспътникови и други възможности за противодействие на космическото пространство.“

Китай бързо изгражда собствените си ядрени сили. През последните години той е добавил около 350 ракетни силоза и няколко бази за мобилни пътни пускови установки, според доклад, изготвен под ръководството на Ханс Кристенсен, директор на Проекта за ядрена информация към Федерацията на американските учени.

В доклада се посочва, че от над 700-те пускови установки на Китай за наземно базирани ракети, които могат да носят ядрени бойни глави, 462 могат да бъдат заредени с ракети, способни да достигнат САЩ.

Китайските ядрени подводници с балистични ракети тип 094 се оборудват с балистична ракета с по-голям обсег. В момента се разработва по-нов модел, известен като Type 096, който се движи по-тихо от предшественика си. През 2019 г. Китай разкрива преоборудване на бомбардировачи с балистична ракета с въздушно базиране, която потенциално може да носи ядрена бойна глава, съобщи Пентагонът.

„Това не води до увеличаване на силите до нивото, което наблюдавахме в началото на Студената война - все още не“, казва Кристенсен. „Но няма съмнение, че всички фактори, които виждаме в действие, цялата динамика, която се разиграва пред нас, все повече и повече, са именно тези, които могат да създадат надпревара в ядреното въоръжаване.“ І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон