В Националния музей на Казахстан е открита изложба, озаглавена „Златото на Улу Дал (Златото на Великата степ)“.
Изложбата включва около 2500 исторически артефакта, открити по време на археологически разкопки в планината Алтай. Повечето от тях датират от периода на Скитския и Западния Гьоктюрски хаганат.
Златните предмети с шарки и перлена украса привличат вниманието на посетителите на музея.
Известният казахстански археолог професор Зейноллах Самашев заяви, че най-старият от изложените предмети е изработен от чисто злато преди 3000 години, а най-новият - преди 1000 години.
„Артефактите показват, че техниките за производство и обработка на злато са били на най-високо ниво в този район“, отбеляза Самашев.
Той каза, че изложените произведения са открити от археолози в гробници, могили и социални комплекси, принадлежащи на скитите в Източноказахстанската област.
„Управниците и членовете на техните семейства, починали по време на скитския период, както и воините, постигнали важни победи, са били погребвани в златошити дрехи. Ценните предмети, които са използвали, и дори конете, които са яздили, са били погребвани заедно с тях, тъй като е имало вяра, че животът ще продължи и в задгробния живот“, обясни професорът.
Археологът заяви, че на изложбата са представени и златни артефакти, които вероятно са принадлежали на хагана.
Предметите са открити по време на разкопки, извършени в гробница, датираща от периода на Западнотюркския хаганат.
Самашев каза, че казахстанското правителство е започнало мащабни разкопки в Източен Казахстан от 2016 г. насам.
„Аз лично ръководех тези разкопки. В резултат на разкопките, проведени през тези 8 години, музеите на нашата страна се попълниха с 28 000 безценни експоната“, добави той. | БГНЕС