Това е заключението на турските експерти по повод на голямото количество на умрели риби и неприятните миризми в квартал Байракли в залива Измир на егейското крайбрежие. Това явление достигна до брега на Кършияка. След откритото голямо количество на мъртва риба на 20 август в района на Туран в окръг Байраклъ, общината в Измир започна операции по почистване. Местната дирекция по земеделие и тази по околна среда, урбанизация и климатични промени също извършват лабораторни анализи на пробите от водата и мъртвата риба. Цветът на морската вода в залива е станал зелено-кафяв.
Професор Есин Сюзер, преподавател в Института по морски науки и технологии заяви, че изследва Измирския залив от 1999 г. насам. Въпреки че в залива има пречиствателна система, голямата гъстота на населението е довела до битово и промишлено замърсяване.
"Това доведе до високи нива на азотни и фосфорни хранителни вещества в залива, които причиняват цъфтеж на микроводорасли. Когато тези водорасли се размножат прекомерно, нивата на кислород във водата спадат до критично ниски нива, което води до смърт на рибите. Ниската наситеност с кислород, дължаща се на високите температури и бавните течения, особено във вътрешната част на залива, задълбочава този проблем. Тези смъртни случаи са последица от замърсяването, недостиг на кислород и запушването на хрилете“, подчерта турският учен.
Професор Ергюн Ташкън, ръководител на катедра по хидробиология смята, че "основната причина за смъртта на рибите е недостигът на кислород, дължащ се на замърсяването, като роля играе и горещото време". I БГНЕС