"За първи път ставаме Регионално командване на специалните операции, част от командната структура на силите за специални операции на НАТО", отбеляза ген.-майор Матеев.
Командирът на специалните сили обяви, че ще участват с две тактически групи за специални операции. „Следващите две, три седмици предстои много сериозна работа. Убеден съм, че всичко ще мине нормално, ще се декларират специални оперативни способности и на щаба, и на всички формирования в неговата структура, така че самото командване, заедно с 6-те тактически групи, които са сухопътни, авиационна и морска тактически групи за специални операции, да застъпят в бойно дежурство като част от НАТО, от командната структура на НАТО, от силите за НАТО, и то с най-висока степен на готовност в Черноморския регион“, подчерта той.
Ген.-майор Матеев обърна внимание, че силите за специални операции изпълняват специални задачи в мирно време, като посочи техните действия и на границата, и на мисии и операции зад граница. „Ще се радваме към нас да има също и специално отношение. Това значи, че към специалните сили трябва да се гледа със съвсем друг поглед и да се отговори на нашите нужди с каквото е възможно. Действително до преди 2 – 3 години реализирахме много проекти, свързани с придобиване на нова техника“, каза той и добави, че специалните части първи придобиха 100 бойни бронирани машини, реновираха материалната база, придобиха безпилотни летателни системи.
Командирът посочи и снаряжението на военнослужещите от специалните сили, което е по стандартите на НАТО. По думите му това, освен, че дава сигурност, дава и самочувствие.
„Сега с реализирането на Регионалното командване на специалните операции, спешно очакваме да тръгнат реално проектите за превъоръжаване на целите специални сили на Българската армия с нови образци леко стрелково въоръжение. Ако за другите корабите, самолетите, такта, гаубицата са най-важните средства да изпълняват функционалните си задължения различните видове въоръжени сили, то за нас най-важното ни оръжие е това, което държим в ръка“, подчерта ген.-майор Матеев.
Той очаква ръководството на Министерството на отбраната (МО) и Щабът на отбраната да вземат да вземат решение най-накрая да бъде достигнат етапът на военноморска тактическа група за специални операции.
На въпроса имало ли е за последната година случаи, в които специалните сили са били викани за операция на НАТО, командирът отговори: „Каквито и задачи да е имало, с когото и да е трябвало да се готвим, и където, и каквото е било необходимо да бъде направено, е направено в срок. Мога да ви кажа, че на границата, където постоянно имаме една група, действаме в най-тежките и натоварени участъци. Самият факт, че на определени периоди биваме преместени там, където е най-необходимо да се помага, говори, че се разчита на специалните сили. С нашите специални тактики и процедури, знания и умения, смятам, че сме достатъчно ефективни и ефикасни да предотвратяваме нелегалното влизане на мигранти на територията на България.“
„Ние изпратихме 17 и посрещнахме 16 контингент от участие в мисии и операции зад граница. Този контингент изпълнява задачи като сили за специални операции заедно с наши колеги от други НАТО-вски държави. Този процес не сме го спирали дори за момент“, продължи той.
В заключение ген.-майор Матеев обърна внимание, че специфичното възнаграждение, което се дава за риск, не е осъвременявано от 2006 година. „В специалните сили полагаме този риск еднакво. В самолета и във въздуха няма звание – там има ръководители на скокове, спускачи, има парашутисти. Генералът, капитанът, сержантът и редникът се подчиняват на еднакви правила и еднакви закони. При нас няма диференциация, всички упражняваме еднакъв риск, които сме летателен състав“, каза още той. І БГНЕС