ЮНЕСКО добави уменията на парижките майстори на цинкови покриви и орнаменти към своя списък на нематериалното културно наследство, наричайки френската столица „жив архив“ на тяхната работа.
Занаятчиите по цинковите покриви и орнаменти - тези, които монтират и възстановяват украсата на сградите в града - започват да усъвършенстват уменията си през XIX в., когато използването на сивия метал в строителството се разраства.
Уменията, необходими за обработка на цинка, който покрива около 80 % от емблематичните покриви на града, „оформят уникалната идентичност на градския пейзаж“, казва ЮНЕСКО.
Днес тези майстори адаптират занаята си към климатичните промени, тъй като жителите на града се оплакват, че металните покриви задържат твърде много топлина през лятото.
Признанието за техния труд е „начин за популяризиране на наследство, което гледа в бъдещето“, заяви Делфин Буркли, кмет на столичния девети район, която стартира проекта през 2014 г.
За около 6000 майстори в Париж включването им в списъка е „източник на гордост“, каза Жил Мерме, който организира кандидатстването пред ЮНЕСКО.
Надеждата е, че международното признание на тяхната работа ще привлече повече млади таланти към професията, която е от решаващо значение за поддържането на уникалния силует на града.
В края на краищата, „Париж без покриви е като Париж без Айфеловата кула“, отбеляза Буркли. | БГНЕС, АФП