Започна изборният ден за балотажа на местните избори в Северна Македония. Секциите отвориха в 07:00 ч. местно време (08:00 часа българско) и ще затворят в 19:00 ч. (20:00 часа българско).
Избирателите се връщат пред урните, за да изберат кметове на 32 общини и на столицата Скопие. В една община ще има повторно гласуване, а в четири – нов изборен процес след неуспешен първи тур.
Първият тур се проведе на 10 октомври. Управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ спечели най-голям брой гласове за общински съветници на местните избори - малко над 300 хиляди, но регистрира сериозен спад в подкрепата спрямо последните парламентарни избори. Около 125 000 души подкрепиха Социалдемократическия съюз (СДСМ).
Според данни на Държавната избирателна комисия (ДИК) изборите ще бъдат проследени от 1 569 наблюдатели, от които 904 местни и 651 международни, а за отразяване са акредитирани 14 чуждестранни журналисти. | БГНЕС