От догодина за всеки действително отработен час на вещото лице ще се плаща възнаграждение от 3,5% от минималната работна заплата за страната към датата на възлагане на експертизата. Това предвиждат промените в Наредба №Н-1 от 2023 г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица, които са обнародвани днес в „Държавен вестник“.
Измененията предвиждат и сериозно увеличение от 50 лв. на 150 лв. на сумата за нощувка, която се плаща на експертите, пише lex.bg.
Що се отнася до почасовото възнаграждение, което в момента е 3% от МРЗ, от министерството посочват: „От 1 януари 2024 г. минималната месечна работна заплата за страната е 933 лв. и предложеното увеличение на възнаграждението отговаря на общите принципи за пропорционалност, разумност и предвидимост“. Освен това за първи път се регламентира срок за изплащането на парите за пътни, дневни и квартирни и чл. 19, ал. 2 от наредбата вече предвижда: „Пътни, дневни и квартирни пари се заплащат за всяко явяване на вещото лице пред органа, назначил експертизата, или пред органа, който го е призовал, в едномесечен срок, считано от разпореждането на органа за изплащането им“.
С измененията в наредбата срокът за изплащане на възнаграждението на вещото лице за извършената експертиза, както и разходите му за материали, консумативи, технически средства и т.н., се намалява от 60 дни на 30 дни от приемането на експертизата.
Увеличава се и сумата, която вещото лице получава, когато се яви на делото, но то бъде отложено по независещи от него причини. В момента, освен разходите си, експертите получава 20 лв. за това явяване, а се предлага да вземат 40 лв.
Облекчават се процедурите по вписване на вещи лица, като се предвижда служебно установяване на съдебния статус на кандидатите – български граждани, придобита след 1 януари 2012 г. образователно-квалификационна степен „бакалавър“ и „магистър“ и др. Едновременно с това се въвежда и работещ механизъм за навременно отписване на починалите вещи лица.
Актуализират се и класовете и видовете съдебни експертизи, като например се добавят съдебномедицински експертизи за „идентификация на личността, включително и при изследвания за родителски произход, чрез серологични, ДНК, морфологични, морфометрични и други анализи‘‘ и „криминалистична експертиза на облачни пространства“.
Изрично е предвидено, че наредбата ще се прилага и за специалисти, назначени от органите на съдебната власт, на досъдебното производство и по изпълнителни дела, които не са включени в списъците с вещи лица. Законът за съдебната власт е предвидил назначаване на специалист при необходимост и до това обикновено се стига, когато предметът на експертизата изисква изключително специфични познания. | БГНЕС