„Възраждане“ иска преразглеждане на средствата, които България харчи във връзка с членството си в различни неправителствени и надправителствени организации. Това съобщи депутатът от ПГ на партията Димо Дренчев, предаде репортер на БГНЕС.
Пред журналисти в Народното събрание Дренчев обяви, че в Министерство на финансите (МФ) не съществува информация какви са средствата, които страната ни харчи за членството си в различни НПО и надправителствени организации и се е наложило да попитат всяка едно от министерствата.
„Някои от тях не разбраха въпроса, не искаха да отговорят. Министерство на външните работи (МВнР) още не ни е отговорило. Но в крайна сметка събрахме информация горе-долу от всички министерства и се оказа, че България плаща по над 11 млн. лв. годишно всяка година“, каза той и обясни, че това са разходи с тенденция към нарастване, тъй като такива организации непрекъснато увеличават разходите си за издръжка и непрекъснато увеличават персонала си.
Като най-фрапантно Дренчев определи членството на България в Световната здравна организация (СЗО), тъй като Министерство на здравеопазването (МЗ) ще плати тази година 290 хил. лева членски внос. По думите му се очаква рязко увеличаване още следващата година заради излизането на САЩ и „издръжката на тази организация ще се поеме от останалите страни“.
„Министерство на образованието (МОН) членува в 20 НПО. Най-голям разход има за „Fulbright“ – нашето министерство ги финансира с 2 млн. лв.“, добави той и допълни, че МОН финансира и Фонда за възпоменание на Холокоста с 30 хил. лв. годишна.
Дренчев посочи, че Министерство на транспорта и съобщенията членува в 19 НПО, „някои от които са вече с отпаднала необходимост“, а Министерство на околната среда и водите (МОСВ) харчи над 300 хил. лв. годишна за борба с дупката в озоновия слой.
Депутатът от „Възраждане“ уточни, че не предлагат и не се обявяват за излизането на България от тези организации, а предлагат министерствата да преразгледат перо по перо дали има нужда да се плащат подобни суми. | БГНЕС