Възможно ли е водата в чашата ви да е по-стара от Слънцето?

Между 30 и 50% от водата в Слънчевата система може да е с междузвезден произход

Всяка чаша вода изглежда като нещо напълно обикновено, но според учени част от нея може да е възникнала милиарди години преди раждането на Слънцето. Изследване, публикувано в списание Science и цитирано от SpaceDaily, сочи, че значителна част от водния лед в Слънчевата система вероятно е наследен от междузвездното пространство.

Ключът към това заключение е деутерият – по-тежък изотоп на водорода. В изключително студените молекулярни облаци между звездите водата се обогатява с деутерий. Същата химична „следа“ се открива и във водата в Слънчевата система, което кара учените да предполагат, че тя не се е образувала изцяло след появата на младото Слънце.

Моделите показват, че протопланетният диск около новороденото Слънце трудно би могъл сам да произведе цялото наблюдавано количество вода с подобен химичен състав. Това означава, че поне част от водния лед е съществувала още в междузвездния облак, от който впоследствие са се формирали Слънцето, планетите, кометите и астероидите.

Според оценките между 30 и 50% от водата в Слънчевата система може да е с междузвезден произход. Макар този диапазон да се базира на модели, а не на пряко измерване, той подсказва, че част от водата на Земята е значително по-стара от нашата звезда.

Учените подчертават, че това не означава, че животът е широко разпространен във Вселената. Откритието обаче подсилва хипотезата, че водата – една от основните предпоставки за възникването на живот – може да е много по-често срещана в младите планетни системи, отколкото се смяташе досега. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон