Въздушните удари на Израел – ясен сигнал към Дамаск да спре чистката на друзи

Друзите винаги са били приятелски настроени към държавата Израел.

Израелски изтребители нанесоха удари по райони около президентския дворец в Дамаск. Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че целта е била да се защити религиозното малцинство друзи, което през последните няколко дни стана жертва на смъртоносно насилие на религиозна основа в Сирия, съобщава Би Би Си.

Не се съобщава за жертви при нападението, но Нетаняху заяви, че ударът е „ясно послание към сирийския режим“, че Израел „няма да позволи разполагането на сили южно от Дамаск или каквато и да е заплаха за общността на друзите“.

Нямаше незабавен отговор от страна на сирийското правителство.

По-рано обаче то отговори на израелските удари южно от сирийската столица миналата сряда, когато въоръжени друзи се сблъскаха със сирийските сили за сигурност и сунитски ислямистки бойци, лоялни на властите. Сирийските власти нарекоха ударите чуждестранна намеса в делата на страната и заявиха, че няма да я толерират.

Дамаск твърди, че сирийските правителствени служители вече са постигнали споразумение с друзките лидери предната вечер. Израел обаче е обезпокоен от избухването на насилие срещу етническото малцинство, при което тази седмица загинаха над 100 друзи.

Шейх Хикмат ал-Хиджри, духовният лидер на сирийските друзи, осъди насилието като „неоправдана кампания на геноцид“ срещу неговата общност и призова за намеса на „международните сили за поддържане на мира“.

Сирийското правителство заяви, че е разположило сили за сигурност в кварталите на друзите, за да се борят с „престъпни групи“, които обвинява в подстрекаване на сблъсъците.

Външният министър Асаад ал-Шайбани също предупреди, че „всеки призив за външна намеса, под какъвто и да е претекст или лозунг, води само до по-нататъшно влошаване на положението и разделение“.

Израелският премиер обаче предупреди още през февруари, че няма да толерира „никаква заплаха за общността на друзите в Южна Сирия“ от страна на новите власти в страната.

Какво се случи

По данни на базираната в Обединеното кралство Сирийска обсерватория за правата на човека (СОПЧ) най-малко 102 души са били убити тази седмица в Ашрафият Сахная, град в южните покрайнини на Дамаск, в предимно друзкото предградие Джараман и в южната провинция Ал-Сувейда, където преобладават друзите.

Около 70 от тях са друзи, а останалите са от силите за сигурност и лоялни бойци, на които друзите са оказали въоръжена съпротива.

Насилието избухна в Джараман в понеделник вечерта, след като в социалните медии беше разпространен аудиоклип с мъж, който обижда пророка Мохамед.

Той беше приписан на друзки духовник, но той отрече да е замесен в записа.

Вътрешното министерство на Сирия също така заяви, че предварителното разследване не е установило връзка между него и клипа.

Ръководителят на преходните власти в Сирия, временният президент Ахмед ал-Шараа, обеща да защити многобройните религиозни и етнически малцинства, живеещи в страната.

Въпреки това друзите не са първата общност, която е подложена на тормоз.

Ал-Шараа по-рано заяви, че целта му е да интегрира разнородните джихадистки групи, които все още действат в цялата страна, в националните сили за сигурност на Сирия, което ще помогне на Дамаск да контролира съществуващите огнища на насилие.

Етническо прочистване в новата Сирия и позицията на Израел

В Северен Израел има сравнително голяма общност от друзи. Те са араби, които изповядват друзизма - религия, възникнала като клон на шиитската исмаилистка религия.

Израелските друзи винаги са били приятелски настроени към държавата Израел, като много от тях дори служат доброволно в ЦАХАЛ.

Общо в света има около един милион друзи, като около половината от тях живеят в Сирия, където съставляват около 3 % от населението.

Малка общност от друзи има и в Ливан.

След като тази седмица започнаха да се появяват съобщения за тормоз над сирийски друзи, израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обеща да ги защити.

Това не е първият изблик на етнически и религиозни конфликти в новата Сирия.

През март тази година алауитите - малцинството, към което принадлежеше сваленият президент на Сирия Башар Асад, бяха избити и ограбени.

Клането продължи със седмици. Убити бяха над хиляда алауити, понякога цели семейства, а хиляди избягаха в съседен Ливан.

Израел настоява за пълната демилитаризация на Ал-Сувейда и две други южни провинции с мотива, че все още вижда заплаха за сигурността си в новите сирийски власти, които са били членове на ислямистката групировка Хаят Тахрир аш Шам, бивш клон на „Ал Кайда“.

След свалянето на режима на Асад израелски самолети нанесоха стотици удари в Сирия, за да унищожат военни съоръжения и складове за оръжие. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон