Ваня Нушева: 44 000 души са подали заявление за гласуване в чужбина

Стремежът е повече хора да получат възможност да гласуват предвид промените в Изборния кодекс, заяви Нушева.

 

44 000 души са подали заявление за гласуване в чужбина. Проучват се възможностите за откриване на допълнителен брой секции за гласуване в самите дипломатически консулства и представителства. 

Това съобщи съветникът на премиера Ваня Нушева, след като според последните промени в Изборния кодекс броят на секции извън дипломатическите и консулските представителства в държави извън ЕС е ограничен до 20, предаде репортер на БГНЕС. 

В Лондон вероятно ще бъдат разкрити 7 секции, но процесът по определяне на броя на секциите е до края месец март. Стремежът е повече хора да получат възможност да гласуват предвид промените в Изборния кодекс, заяви Нушева по време на първия брифинг на Координационния съвет за подготовка на предстоящите предсрочни парламентарни избори.

Тя отбеляза повишение брой на подадени заявления за гласуване от сънародници извън България. За сравнение на преходните избори максималния брой получени заявления е бил около 35 хиляди при 44 хиляди сега.

Крайният срок за подаване на заявления от българи в чужбина изтича във вторник, 24 март. 

Относно поръчката на еднакви паравани за гласуване, Нушева информира, че вече има яснота за параметрите им. Основна грижа за осигуряването им във всички общини ще имат областните управители.

До момента около ¼ от общините са осигурили стандартиризирани паравани, а още с началото на мандата на кабинета „Гюров“ беше недвусмислено заявена волята на правителството паравани да бъдат осигурени за всички секции, припомни Ваня Нушева.  | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон