Вълна от протести в Сърбия срещу добива на литий, масова демонстрация срещу Вучич на 10 август в Белград

Властите в Сърбия са изправени пред все по-яростна съпротива срещу добива на литий, след като Белград подписа меморандум за стратегическо партньорство за устойчиви суровини с Европейския съюз на 19 юли, предаде БГНЕС.

Сделката предизвика нова вълна от ежедневни протести в цялата страна.

На 6 август се проведоха протести в Сремска Митровица, Ягодина, Инджия и други населени места. Демонстрантите поискаха международната корпорация "Рио Тинто", която планира да добива литий, да напусне Сърбия. С меморандума с ЕС „за стратегическо партньорство в устойчиви суровини, вериги за производство на батерии и електрически превозни средства“ правителството в Белград е насърчено да започне добив на литий, което среща огромното недоволство на екологични активисти, граждански движения и опозицията.

Основният аргумент на протестиращите е, че добивът на литий в селскостопанския район в западната част на страната ще нанесе неизмерими щети на околната среда и местната общност, а посланията на гражданите от предишни протести са, че не искат да жертват здравето за краткосрочни и неясни икономически ползи. Освен това президентът Александър Вучич и подчинените му са обвинявани в корупция и фаворизиране на "Рио Тинто".

Досега протести бяха проведени в 32 града в Сърбия. Участваха хиляди души, а до събота, 10 август, са обявени нови протести в още 20 града.

Централният протест е насрочен за 10 август в Белград. Тогава изтича крайният срок, който екологичните организации и протестиращите дадоха на сръбското правителство да напише и внесе в парламента закон за трайна забрана на геоложките проучвания и експлоатацията на литий и бор в Сърбия. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон