Украйна отмени предупреждението към гражданите си да не пътуват до Унгария след победата на Мадяр

Ограничението беше въведено в началото на март, след като унгарските власти задържаха седем украински служители, охраняващи транспортиране на парични средства.

Украинският външен министър Андрей Сибига съобщи, че Киев отменя препоръката към гражданите си да се въздържат от пътувания до Унгария след провеждането на парламентарните избори в страната.

Решението идва след края на изборния процес на 12 април, като според Сибига отпадат и рисковете, довели до въвеждането на ограничението.

„След приключването на изборите в Унгария вчера Министерството на външните работи на Украйна отменя предишната препоръка гражданите да се въздържат от пътуване до Унгария. Тази предизборна кампания, която за съжаление беше съпътствана от антиукраинска реторика, вече е зад гърба ни. Съответно повишеният риск от провокации, довел до тези ограничения, също намаля“, написа той в социалните мрежи.

Ограничението беше въведено в началото на март, след като унгарските власти задържаха седем украински служители, охраняващи транспортиране на парични средства.

Сибига отбеляза, че въпреки напрежението по време на кампанията, ситуацията вече се нормализира и рискът от инциденти е значително по-нисък. По думите му Украйна е готова да възстанови нормалните отношения с Унгария.

„Изборът на унгарския народ също така бележи поражение на изнудването и антиукраинската пропаганда. Това е показателно. Унгарците ясно казаха: стига. Това ще има последици и за други партии и движения в Европа, които използват подобна реторика“, подчерта външният министър.

Той добави, че предстои още много работа за възстановяване на добросъседските отношения в интерес както на двете страни, така и на Европа като цяло.

По предварителни данни, след преброяване на около 99% от гласовете, опозиционната партия „Тиса“ печели убедителна победа с конституционно мнозинство. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон