Проучването, публикувано наскоро в списание Nature Geoscience, е проведено съвместно от изследователи от Пекинския университет, Държавния университет в Пенсилвания, Калифорнийския университет в Ривърсайд и други институти.
Екипът реконструира състоянието на окисляването на океаните по време на Палеоцен-Еоценския термичен максимум (PETM) - климатично събитие, характеризиращо се със значително повишаване на глобалните температури и сериозни смущения в екосистемите. Изследването откри поразителни паралели между окисляването на океаните по време на PETM и настоящите тенденции, причинени от повишаването на въглеродния диоксид в атмосферата.
По време на PETM рязкото увеличаване на въглеродните емисии е довело до рязко понижаване на рН на океаните, което е намалило наличието на карбонатни йони, необходими на морските организми за образуване на черупки - критичен компонент на съхранението на въглерод в океаните.
Използвайки асимилация на палеоклиматични данни, която съчетава прокси записи със симулации на модели на земната система, изследователите реконструират промените в химическия състав на карбонатите в океана. Те изчислиха, че нивата на въглероден диоксид в атмосферата са се повишили от 890 частици на милион (ppm) до 1980 ppm по време на PETM, което е било придружено от средно понижение на океанското pH с 0,46 единици.
„Тези открития са ясно предупреждение за бъдещето“, каза Ли Минсун, професор в Пекинския университет, и добавя, че спадът на океанското рН по време на PETM много наподобява съвременните прогнози при сценарии с високи емисии.
Ли отбеляза, че сегашният темп на въглеродни емисии е много по-бърз, отколкото по време на PETM, което представлява сериозна заплаха за морските екосистеми и биоразнообразието.
„PETM, който е продължил около 200 000 години, представлява естествен аналог на това, което неконтролираните въглеродни емисии могат да причинят днес. Ускорените емисии, с които се сблъскваме днес, представляват още по-голяма, дългосрочна заплаха за морския живот, особено в уязвими региони като Арктика“, каза още Ли.
Според изследователите констатациите подчертават трайните последици от повишените въглеродни емисии и изтъкват спешната необходимост от действия в областта на климата за защита на здравето на океаните и глобалното биоразнообразие. | БГНЕС