Първоначално Турция възнамеряваше да свали режима на Башар Асад, когато през 2011 г. сирийският конфликт избухна с насилствени репресии срещу мирни демонстранти.
Въпреки това, след като подкрепи различни бунтовнически групи, Анкара по-късно се съсредоточи повече върху това да попречи на кюрдските сили да контролират районите в Северна Сирия.
Лидерът на Сирийската национална коалиция Хади ал Бахра, на Сирийската комисия за преговори Бадер Джамус и на сирийското временно правителство Абдуррахман Мустафа се срещнаха с Фидан.
Те обсъдиха текущото развитие на конфликта в Сирия и подкрепата на Турция "за смислен и реалистичен диалог и преговори" за постигане на политическо решение, подкрепено от ООН, се казва в изявление на външното министерство.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган отдавна дава сигнали, че може да преразгледа отношенията си с Асад. В знак на помирение към Дамаск в началото на юли Ердоган заяви, че може да покани Асад в Турция "по всяко време".
По данни на ООН Турция е приютила около 3,2 млн. сирийски бежанци от общо 85 млн. души население на страната.
Тяхното бъдеще редовно се обсъжда в турските политически дебати, като някои опоненти на Ердоган обещават да ги върнат в родината им. І БГНЕС