Турция увеличава елитните си пехотни бригади след уроците от войните в Украйна и Близкия изток 

Решението идва в контекста на анализ на уроците от войната в Украйна и конфликта между САЩ, Израел и Иран.

Министерството на отбраната на Турция съобщи, че е започнало работа по увеличаване на броя на командос бригадите – елитни лекопехотни формирования, обучени за действия в труден терен и трансгранични операции.

Решението идва в контекста на анализ на уроците от войната в Украйна и конфликта между САЩ, Израел и Иран. Турските въоръжени сили актуализират структурата си в отговор на промените във воденето на война и развитието на военните технологии.

Планираните нови бригади ще бъдат организирани по модерен модел, различен от този на съществуващите части, съобразен с актуалните заплахи и оперативни нужди. Не се уточнява колко ще бъдат новите формирования, нито кога ще бъдат създадени.

Командос бригадите са сред основните ударни сили на турската армия и често се използват в планински бой, антитерористични операции и мисии извън граница, включително в Ирак и Сирия.

Мярката идва на фона на нарастващи рискове за сигурността на няколко фронта. Анкара внимателно следи войната между Русия и Украйна, където дроновете, далекобойните удари и мобилните сухопътни части променят начина на водене на бойни действия.

Страната също така беше засегната косвено от конфликта между САЩ и Израел срещу Иран, като турски представители съобщиха, че системите за противовъздушна отбрана на НАТО са прехванали ирански балистични ракети, насочени към турското въздушно пространство.

През последните дни турски представители призоваха съюзниците да се подготвят за по-ограничена роля на САЩ в НАТО преди срещата на върха на алианса на 7–8 юли в Анкара, което подчертава стремежа на страната да засили собствената си отбранителна готовност в условия на нарастваща несигурност. | БГНЕС

 

Последвайте ни и в google news бутон