Турция назначи посланик в Дамаск след 13-годишно прекъсване

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган назначи заместник-министъра на външните работи Нух Йълмаз за нов посланик в Дамаск, което е първото подобно назначение от 13 години насам.

Съобщението беше публикувано в Държавен вестник с подписа на Ердоган, предаде Анадолската агенция.

Турският министър на националната отбрана Ясар Гюлер прие Йълмаз и го поздрави за новата длъжност.

Йълмаз благодари на Ердоган и на външния министър Хакан Фидан за назначението.

„Черпейки сила от дълбоките човешки и културни връзки, които съществуват от векове между Турция и Сирия, ще се стремим да развиваме отношенията си по начин, който поддържа принципите на добросъседство и допринася за мира и стабилността в нашия регион“, написа Йълмаз в социалната мрежа X.

„Лично съм свидетел на подкрепата, която Турция оказа на сирийския народ в най-трудните му дни. И отсега нататък, като турска държава, ще продължим да работим заедно с нашите сирийски братя и сестри, за да изградим благоденствието, спокойствието и общото бъдеще на нашите народи“, добави той.

Американският посланик в Турция и специален пратеник на САЩ в Сирия Том Барак заяви, че очаква с нетърпение да работи в тясно сътрудничество с Йълмаз, след като новоназначеният посланик започне своята „историческа“ мисия в Сирия. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон