Тръмп обяви пълно и незабавно прекратяване на огъня между Индия и Пакистан

Официални представители от Исламабад и Ню Делхи потвърдиха новината минути след като Тръмп публикува съобщението в социалната си мрежа Truth.

Пакистан и Индия се споразумяха за пълно и незабавно прекратяване на огъня след дни на смъртоносни атаки с изтребители, ракети, дронове и артилерия, съобщи изненадващо американският президент Доналд Тръмп, който ги поздрави за използването на „здравия разум“, предаде АФП.

Официални представители от Исламабад и Ню Делхи потвърдиха новината минути след като Тръмп публикува съобщението в социалната си мрежа Truth, тъй като конфликтът между съседните ядрени сили изглеждаше да ескалира към пълномащабна война.

„След дълга нощ на преговори, посредничени от Съединените щати, имам удоволствието да обявя, че Индия и Пакистан се споразумяха за ПЪЛНО И НЕЗАБАВНО ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ОГЪНЯ. Поздравявам двете страни за проявения здрав разум и голяма интелигентност“, написа Тръмп.

Индийският външен министър Викрам Мисри каза, че двете страни ще „прекратят всички стрелби и военни действия на суша, във въздуха и по море“ от 17:00 часа (местно време).

Пакистанският външен министър Ишак Дар заяви: „Пакистан и Индия се споразумяха за прекратяване на огъня с незабавен ефект. Пакистан винаги се е стремил към мир и сигурност в региона, без да прави компромиси със суверенитета и териториалната си цялост!“

Източник от индийското правителство съобщи, че прекратяването на огъня е било договорено на двустранно равнище.

„Прекратяването на стрелбата и военните действия между Индия и Пакистан беше договорено директно между двете страни“, каза източникът, който пожела да остане анонимен.

Примирието идва след ден, който започна с нападение на Пакистан срещу индийски въздушни бази в отговор на, както твърди, "нощни нападения срещу свои бази".

Индийският командир на ескадрила Виомика Сингх съобщи на брифинг на 10 май, че е имало „няколко ракетни атаки с висока скорост“ срещу въздушни бази, но „ограничени щети“ на оборудването.

Пакистан по-рано обвини Индия, че е нанесла ракетни удари по три от неговите бази, включително една в Равалпинди, на около 10 километра от столицата Исламабад. Властите в Пакистански Кашмир заявиха, че 11 цивилни са били убити при индийски обстрел през нощта.

Сблъсъците между двете съседни държави са най-тежките от десетилетия насам и са отнели живота на над 60 цивилни. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон