Тръмп и Байдън проведоха "сърдечна" среща в Белия дом на фона на ключови назначения в новата администрация

Джо Байдън приветства Доналд Тръмп в Белия дом на 13 ноември.

Президентът на САЩ и новоизбраният президент си стиснаха ръцете пред бумтящия огън в Овалния кабинет, като си обещаха плавен преход - ярък контраст с отказа на Тръмп да признае поражението си през 2020 г.

„Добре дошъл обратно“, каза 81-годишният Байдън, докато поздравяваше 78-годишния Тръмп и предлагаше кратки встъпителни думи на човека, когото многократно е заклеймявал като опасност за демокрацията.

Байдън, който се отказа от участие в изборите през юли, но видя как наследничката му Камала Харис загуби от Тръмп миналата седмица, заяви, че „очаква с нетърпение да има гладък преход“ и обеща да направи „всичко възможно, за да се увери, че сте настанени подобаващо“.

Докато двамата президенти с обща възраст 159 години си стискаха ръцете, Байдън сякаш гледаше надолу, докато Тръмп се наведе напред и го погледна в очите.

Тръмп разбуни тълпата, която нападна Капитолия на САЩ през 2021 г., и проведе брутална и разединяваща предизборна кампания тази година - но се опита да запази учтив тон при повторното си посещение в Белия дом.

„Политиката е трудна и в много случаи това не е много приятен свят. Днес светът е хубав и аз много го ценя“, каза Тръмп, цитиран от АФП.

Тръмп добави, че предаването на властта ще бъде „толкова гладко, колкото може да се получи“.

Той ще се върне на власт в Белия дом на 20 януари с огромна законодателна власт, след като американските медии прогнозираха, че републиканците са спечелили мнозинство в Камарата на представителите на САЩ.

Победата дава на партията чиста победа в Конгреса, което дава на Тръмп свободна воля да преследва обещанията си за масови депортации на мигранти и възмездие срещу политическите си опоненти.

Но дори и докато демократите се съвземат от изборите, Байдън е решен да направи демонстрация, че постъпва правилно.

Неговата покана за Овалния офис възстанови традиция, която Тръмп разруши, когато загуби изборите през 2020 г., отказвайки да седне с Байдън или дори да присъства на встъпването в длъжност.

Говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер каза, че разговорите са продължили близо два часа и са били „много сърдечни, много любезни“, като добави, че Тръмп „е дошъл с подробен набор от въпроси“.

Двамата президенти обсъдиха Украйна и Близкия изток - два назряващи конфликта, с които администрацията на изолациониста Тръмп трябва да се справи.

Тръмп е скептичен по отношение на американската помощ за Украйна, но Байдън подчерта важността на това да „застанем“ заедно с Киев срещу руската инвазия, заяви съветникът по националната сигурност Джейк Съливан.

На събитието отсъстваше бъдещата първа дама Мелания Тръмп, която беше в сянка по време на предизборната кампания и прекара голяма част от първия мандат на Тръмп далеч от Белия дом.

Отиващата си първа дама Джил Байдън се присъедини към Байдън при посрещането на Тръмп и „предаде на г-н Тръмп ръкописно поздравително писмо за г-жа Тръмп“, съобщиха от Белия дом.

Единствените други хора, които бяха в стаята за разговори след ръкостискането, бяха началникът на кабинета на Байдън Джеф Зиенц и бъдещият началник на кабинета на Тръмп Сузи Уайлс, съобщиха от Белия дом.

Междувременно Тръмп продължава да работи по плановете си за прехода - и след това.

На среща с републиканците в хотел във Вашингтон преди срещата в Белия дом, развълнуваният Тръмп предложи, че може да бъде готов дори за трети мандат - което би било в нарушение на конституцията на САЩ.

„Подозирам, че няма да се кандидатирам отново, освен ако не кажете: „Той е добър, трябва да измислим нещо друго“, каза той, предизвиквайки известен смях в стаята.

Тръмп прекара седмицата след изборите в своя курорт Мар-а-Лаго във Флорида, подбирайки множество ултралоялисти, които да работят в неговата администрация.

На срещата с републиканците го придружаваше най-богатият човек в света Илон Мъск, когото той назначи за ръководител на нова група, чиято цел е да намали държавните разходи.

Тръмп също така назначи сенатора от Флорида и привърженик на идеята за Китай Марко Рубио за свой държавен секретар, а ден по-рано изненада мнозина, като номинира водещия от Фокс Нюз Пийт Хегсет за свой министър на отбраната.

Тулси Габард, бивша военна, напуснала Демократическата партия, чиято проруска позиция предизвика скандал в медиите, беше избрана за директор на националното разузнаване.

Непосредствено след руската инвазия през февруари 2022 г. тя написа в социалната мрежа X:

„Тази война и това страдание можеха да бъдат избегнати, ако администрацията на Байдън и НАТО просто бяха взели предвид легитимните опасения на Русия относно присъединяването на Украйна към Алианса“.

Мат Гаетц беше обявен за новия главен прокурор. По този начин Тръмп възнагради лоялността на своя верен съюзник, който е защитавал републиканеца в съдебните му битки и в борбата за импийчмънт.

„Малко са въпросите в Америка, които са по-важни от прекратяването на партийното въоръжаване на нашата правосъдна система“, написа Тръмп в социалните мрежи.

„Мат ще сложи край на корумпираното правителство... и ще възстанови силно разрушената вяра и доверие на американците в Министерството на правосъдието“, добави той. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон