Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) няма механизми за санкциониране по темата, но затова пък води усилена дейност, свързана с превенцията против употребата на тези вещества.
Това заяви председателят на ДАЗД Теодора Иванова, предаде репортер на БГНЕС.
Председателят на ДАЗД е на изслушване във Временната комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози в Република България и с превенцията, профилактиката и лечението на употребата на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози.
„Всички сигнали, които постъпват в агенцията, или в средствата за масова информация, за които ние се самосезираме всеки ден, подлежат непрекъснато на обработка и на изключителна комуникация и взаимодействие с различните държавни институции, в т.ч. с Комисията за защита на потребителите (КЗП)“, каза Иванова и даде пример, че наскоро са били сезирани за това, че в търговски обект се продава продукт, който наподобява детска играчка, в който има наркотик.
Председателят на ДАЗД обясни, че незабавно с КЗП са направили състави на комисията, посетили са търговския обект, като са уведомили и Агенция „Митници“, в резултат на което предметът е иззет и са направени съответните анализи, така че да бъде предотвратена продажбата на този продукт.
От гледна точка на контролната функция на ДАЗД, Иванова поясни, че има Главна дирекция „Контрол на правата на детето“, която проверява как се спазват правата на децата в училищата и в центровете за настаняване от семеен тип. „Един от аспектите на контрол е да проверяваме дали директорите на съответните обекти са създали необходимата организация, за да не се допуска употребата на такива вещества в училищата, в дворовете на училищата и респективно в социалните услуги, където са най-уязвимите деца“, уточни тя.
Всички законопроекти, свързани със забрана на употребата на вейпове и райски газ, които са предоставени на ДАЗД за съгласуване, съобщи Иванов, са съгласувани и са с положително становище.
„Агенцията развива много сериозна дейност, свързана с разработване на документи, които да бъдат в подкрепа, в които да бъдат разписани редица дейности и мерки, свързани със забраната на употребата на тези вещества“, добави тя.
Към агенцията има структуриран от 20 години и Съвет на децата. „Ние ги събрахме тези деца преди месец и половина и темата беше забраната на употребата на вейп, райски газ и други синтетични дроги. Децата са изключително притеснени – те настояват за по-големи санкции, за по-завишен контрол. Това, което казват е, че: всички ни казвате, че това е вредно, обаче, никой не ни казва защо е вредно, какви са вредите от употребата на тези вещества“, разказа председателят на ДАЗД.
Иванова обясни, че именно това е и причината ДАЗД да стартира една широкомащабна кампания във всички училища в България. „До този момент сме направили срещи с над 3600 ученици. С нас са лекарите от Военномедицинска академия (ВМА), от „Пирогов“, от големите болници в страната“, допълни тя.
Идеята на кампанията е децата да чуят от първоизточника какво срещат лекарите, когато дете е прието в болница след употребата на такива вещества. „Ефектът от тази кампания е невероятен“, увери председателят на ДАЗД.
Иванова обърна внимание, че за целта на кампанията от ДАЗД са привлекли олимпийските, европейски и световни шампиони, които винаги, когато имат възможност, присъстват на събитията, за да може тази кампания да бъде максимално широкообхватна.
„В момента се изработват клипове, на които са записани лекарите с ясни послания към децата, към родителите, към учителите, които имат ежедневен контакт с децата и тези клипове ще бъдат чрез QR код разпространени навсякъде, за да могат да бъдат в полза на всички“, обяви тя и съобщи, че се водят преговори клиповете да бъдат качени на мониторите в метрото, както и в трамваите.
Иванова разказа още и че когато един лекар застане пред 120 деца и каже в какво състояние приема и поема едно дете, което е употребило райски газ или вейп, сподели и за това, което впоследствие се случва в отделението, в което е прието детето, наистина ефект има.
Готово е и практическо ръководство, което другата седмица ще бъде и официално представено. По един екземпляр от него ще бъде предоставен и на членовете на комисията.
Когато кампанията приключи, от ДАЗД ще излязат с обобщен доклад с изводи и препоръки, които ще бъде предоставен на министъра на образованието и науката и на неговия екип, за да може те да почерпят информация какво полезно се е случило. „Ние ще опишем и добрите практики, но и лошите практики в този доклад. А дали те ще го включат вече в образователната програма за следващата година, не мога да кажа аз“, подчерта Иванова.
В рамките на 10 дни от ДАЗД поемат ангажимента да изпратят и поисканата допълнителна информация, свързана с координацията и предложения как да заработи институцията по-ефективно, включително и дали са нужни законодателни, или други инициативи. | БГНЕС