Постът не е само хранителна диета и лишаване от животински храни, а постът преди това е и духовен. Човек през това време размишлява върху себе си, да прави повече добрини, да се подсети и да си изповяда забравените грехове, и да посрещнем младенеца чисти по душа, защото както всекидневно си мием тялото, така трябва и често да си умиваме душата от греховете.
Това каза в интервю за БГНЕС свещеник Йосиф Стоименов от храм „Свети Дух“ към Софийската света митрополия.
От днес, 15 ноември, започват рождественските пости и до Въведение Богородично, 21 ноември, те са по-строги, защото от менюто на християните, които са се отдали на пост, са изключени рибните продукти.
Свещеник Йосиф Стоименов обясни, че това радостен пост, защото чакаме Младенецът, спасителят на света да се роди.
Рождественските пости продължават 40 дни и от Въведение Богородично, когато е и Денят на християнското семейство и на християнската младеж, на този ден се разрешава консумацията на риба чак до 20 декември, когато отбелязваме Игнажден. През този период постът е облекчен, въпреки това рибните продукти се изключват от менюто на спазващите пост в дните сряда и петък.
По време на рождественските пости християните се лишават от храната от животински произход, която дава по-силна енергия на човек.
„Болните хора, които имат специфични болести, които трябва да приемат по-силна храна, които са на други хранителни диети заради някакви заболявания, бременните жени, децата, възрастните хора не постят“, подчерта свещеникът, като уточни, че те спазват пост само в сряда и в петък, а през другото време са на млечна храна. Той уточни, че всичко това става с благословението и договарянето от лекарите и със свещениците.
На въпроса какво символизират постите свещеник Йосиф Стоименов отговори: „Постите – като човек, който да застане на пост.“
Отецът добави, че през това време човек размишлява върху това, което е извършил през живота си, като например за неразкаяните си грехове. „През постите човек се старае да живее по Божиите заповеди. Ако е съгрешил и има някакви грехове, страсти, които са вкоренени в него, чрез Божията помощ да се отърве от тях. Хората се изповядват, причастяват се, взимат тялото и кръвта Христова на Светата литургия, съчетават се с Христос, стават едно цяло“, заяви свещеникът.
Духовното лице обясни също така, че традицията на Бъдни вечер на трапезата да има седем или девет постни ястия, е нещо, насадено във времето, защото принципно един християнин пости 40 дни, така че на 24 декември няма особено голямо значение колко постни ястия ще бъдат приготвени, защото трапезата все пак е постна. Тогава се меси и обреден хляб, а на вечерята на Бъдни вечер домът се прекадява с тамян, това е една от вечерите в годината, когато този християнски обичай се изпълнява. /БГНЕС