Столтенберг: Сърбия да накаже извършителите на жестоката атака в Банска

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг днес поиска от Сърбия да подведе под отговорност виновниците за терористичната атака на 24 септември в Северно Косово и да се въздържа от ескалация в отношенията с Косово, предаде репортер на БГНЕС.

Столтенберг проведе дълга среща със сръбския президент Александър Вучич в Белград. Атаката в село Банска на 24 септември и комуникацията между НАТО и Сърбия бяха основните теми, които двамата обсъдиха. Столтенберг е в Сърбия, като част от четиридневната му обиколка в Западните Балкани. По-рано той посети Босна и Херцеговина и Косово.

"Наказание за виновните"

По отношение на терористичната атака в село Банска, Северно Косово, на 24 септември, която беше извършена от тежковъоръжена сръбска група, Йенс Столтенберг заяви: „През септември бяхме свидетели на насилие. Подобни атаки са неприемливи, извършителите трябва да бъдат наказани.“

„От две десетилетия КФОР гарантира сигурността в Косово за всички общности. През май войници на КФОР получиха наранявания за цял живот по време на протести в общините със сръбско мнозинство“, припомни Столтенберг.

Той отбеляза подсилването на силите на НАТО в Косово през последните седмици с надд 1000 войници. Генералният секретар обяви, че НАТО обмисля постоянно укрепване на мироопазващите сили. Той настоя за по-добра комуникация между сръбската армия и КФОР, така че ескалацията на напрежението между Косово и Сърбия да бъде избегната.

Столтенберг призова отново за създаването на Асоциацията на общините със сръбско мнозинство. Според него Асоциацията ще донесе намаляване на напрежението.

"Западът се интересува само от село Банска"

От своя страна сръбският президент Александър Вучич подчерта, че Сърбия има добра комуникация с НАТО, но ще решава сама къде и как да разполага войските си.

Вучич заяви, че "едва ли ще се стигне до сформиране на Асоциация на сръбските общини, докато Албин Курти е министър-председател на Косово".

Сръбският президент оправда терористичната атака в село Банска на 24 септември, която сръбска тежковъоръжена група извърши. Според него "Западът се интересува само от Банска".

"Ние имаме друго виждане за случилото се. Искам да напомня на генералния секретар и на всички останали, че всичко това се случи, защото някои хора проведоха избори през с 3% от хората и когато сърбите се разбунтуваха, беше разположена специална полиция, за да се справят с това напрежение. Що се отнася до Банска, това се случи година след като някои хора измамиха Сърбия и подписаха декларация, говоря за представителите на САЩ и ЕС, че хора, които участваха в насилие срещу сърби няма да бъдат преследвани. Албанските полицаи няма какво да търсят в Северно Косово", каза Вучич. "За нас е важно да си сътрудничим с НАТО и КФОР с надеждата, че ще гарантираме сигурността на нашите хора в Косово. Имаме различно виждане за случващото се, но разбираме добре какви са исканията на Запада и какви са изискванията на НАТО", допълни той.

Според сръбския президент едва ли ще се стигне до сформиране на Асоциация на сръбските общини, докато Албин Курти е министър-председател.

Александър Вучич каза още, че Сърбия има добра комуникация с НАТО, но решава сама къде и как да разполага войските си.

"Сътрудничеството с НАТО и КФОР е важно за нас, с надеждата, че ще осигурим сигурност и безопасност за сръбския народ в Косово. Но ние сами решаваме къде да разположим нашата армия. Що се отнася до армията, тя изпълнява задачите си професионално, никога не е превишавала правата си, правомощията си, винаги е имала коректни отношения с КФОР и НАТО. И къде и как ще разположим нашата армия в съответствие с конституцията на Република Сърбия и законите на тази страна, без да застрашаваме никого по никакъв начин, това е наша работа“, подчерта Александър Вучич.

„Столтенберг заяви, че КФОР гарантира мир и сигурност за всички общности в Косово, но нямаше нужда да се гарантира мир и сигурност за никой друг, освен за сърбите. Само сърби бяха заплашвани, само сърби са нападани, албанци никога не са били нападани", добави сръбският президент. Според него 13% от сърбите са напуснали северната част на Косово през последната година "поради огромен натиск, арести, тормоз и заплахи от страна на режима в Прищина".

По-късно днес генералният секретар на НАТО ще се срещне с премиера на Сърбия Ана Бърнабич. До края на деня Столтенберг ще отпътува до Северна Македония, където ще разговаря с премиера Димитър Ковачевски. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон