Столична община спря строителството на сгради върху р. Драгалевска в "Лозенец"

СНИМКА: СТОЛИЧНА ОБЩИНА

Всички закони, наредби и правила, които е можело да бъдат нарушени при този обект, са нарушени – заедно и поотделно от длъжностни лица и институции, проектанти и надзор, възмутена е главният архитект на града.

Спираме строителството на няколко жилищни сгради в заливаемата тераса на река Драгалевска в район „Лозенец“. Всички закони, наредби и правила, които е можело да бъдат нарушени при този обект, са нарушени – заедно и поотделно от длъжностни лица и институции, проектанти и надзор.
Седмици наред говорим, че реките не са строителни терени. Заявих нееднократно, че там, където има риск за хората и нарушен закон, строителство няма да има, и ще бъда безкомпромисна към всеки случай. В София няма да се строи върху речни корита, заливни тераси и зелени площи – колкото и скъпи да са терените и колкото и влиятелни да са инвеститорите.

Това написа в профила си във фейсбук главният архитект на София арх. Богдана Панайотова. 

"Строежът се намира в имот, граничещ с бул. „Филип Кутев“ и ул. „Борис Руменов“, и е представлявал гора от дървета, която е била разположена от двете страни на некоригираното корито на р. Драгалевска.
Съвместната ни проверка с представители на ДНСК и район „Лозенец“ установи груби нарушения:
* Разрешено и започнало строителство в заливаемата тераса на река без представени хидроложки и хидравлични изследвания, които да доказват границите на водния обект;
* Липсват изследвания за заливната зона и безопасността на строителството;
* Проектът е одобрен в противоречие с действащия ПУП и издадената виза за проектиране – с показатели за височина и плътност, надвишаващи допустимите по ОУП за зона жм3 (жилищна зона с малкоетажно застрояване);
* Разрешението за строеж е издадено от главния архитект на район „Лозенец“ без задължителни съгласувания от „Басейнова дирекция“ и РИОСВ, както изискват Законът за водите и Законът за опазване на околната среда;
* Одобреният проект и разрешението за строеж са несъответстващи на ОУП и ПУП – показателите за височина, КИНТ и плътност на застрояване значително надвишават определените от плана. При плътност на застрояване 20%, КИНТ 0,5 (7 м кота корниз) и минимална озеленена площ 70% са разрешени жилищни сгради с височина до 10 м кота корниз и подземен паркинг върху почти целия имот от 9 000 кв. м;
* Разрешението за строеж е влязло в сила и след извършена служебна проверка от РДНСК София;
Четири дни след издаденото разрешение за строеж „Басейнова дирекция“ издава становище. При издаване на становището не е съобразено основното при съгласуване с институцията – съобразяване на строителството със заливната площ на река Драгалевска, чието корито е некоригирано;
* В имота са изсечени десетки дървета извън издаденото разрешение, а районната администрация не е упражнила контрол;
* Без да има правата за това, район „Лозенец“ заверява експертна оценка, изготвена от ландшафтен архитект, за налични 10 бр. дървета на място, които са в лошо състояние, с предписание за премахването им;
* Няма съгласуване с КАТ и „Пътна полиция“. Разрешеният строеж включва подземен паркинг върху почти целия имот от 9 000 кв. м с два вход-изхода към него от ул. „Борис Руменов“, като единият е на по-малко от 20 м от кръстовището;
Строежът е започнал в непосредствена близост до некоригираното корито на реката, без да са осигурени нужните отстояния и без проект за корекция на реката.
Това, което установихме, не е техническа грешка, а поредица от умишлени действия – от изсичането на дървета без контрол, през липсата на съгласувания, до одобряване на проект и издаване на разрешение за строеж, които нарушават устройствените планове. Всеки, който е подписал, трябва да носи отговорност.
Съставен е констативен акт по чл. 224а от ЗУТ за спиране на строежа, забрана на достъпа до строежа и прекъсване на захранването с електричество и вода, а обектът трябва да бъде предмет на прокурорска проверка.
Какви следващи стъпки предприемам:
* Протест до прокуратурата за незаконосъобразно издадено разрешение за строеж от главния архитект на район „Лозенец“;
* Тече пълна ревизия и проверки на всички строежи в близост до реки и дерета;
* Преразглеждам делегираните правомощия на районните администрации и главни архитекти и планирам оттеглянето им при установени нарушения, както и въвеждане на по-строг контрол при съгласуване на проекти;
* Създаване на работещ механизъм за координация с „Басейнова дирекция“, РИОСВ, ДНСК, „Геозащита“ и общинските звена за превенция на подобни случаи.

НАГ разполага с общо 10 експерта, в чиито отговорности е включен контролът върху незаконното строителство на територията на Столична община, като те имат и други отговорности – например въвеждане на сгради в експлоатация и съгласуване на инвестиционни проекти. Не е нужно да казвам, че това е крайно недостатъчно, за да се извършва качествен контрол, каквито са очакванията на всички софиянци.

Въпреки това, доколкото ресурсите на НАГ и капацитетът на екипа позволяват, ще направя всичко възможно в София да не се строи в нарушение на закона и да не се толерират компромиси.

Отново отправям апел към институции, отговорните експерти и ръководствата им, към районните администрации, проектантите и надзорните фирми, както и към инвеститорите – да спазваме законите и правилата, защото това е въпрос на сигурност, справедливост и грижа за живота на хората. Спазването на правилата не е административна подробност, а отговорността – лична и институционална", пише още арх. Панайотова. IБГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон