„Всички имаме мисията да спасяваме и да реагираме в условията на бедствия, но най-вече идеята ни е да работим по превенцията, т.е. да предотвратяваме това да се случват такива събития и доколкото е възможно повече да можем да реагираме на ситуации като тези, които се случват в последния месец с горещите дни – горските пожари“, каза главният експерт и поясни, че Дирекция „Аварийна помощ и превенция“ към СО има мисията да подпомага там, където има нужда от нея.
Георгиев е категоричен, че доброволците и всички други участници от Единната спасителна система са на линия, за да помагат на хората.
Дирекция „Аварийна помощ и превенция“ към СО реагира при всички видове бедствия, когато бъде повикана да окаже помощ и съдействие. „Всъщност, това се случва чрез заповед на кмета на СО, когато от него бъде поискана помощ, ако не е на територията на София. Когато е на територията на София, ние изпълняваме нашите функции директно, тъй като ние имаме директна връзка с телефон 112 и към нас се подават различни видове сигнали ежедневно“, обясни главният експерт, отбелязвайки, че ежедневно реагират на множество сигнали от различен вид – от паднали дървета през катастрофи, бедстващи кучета или котки, и какво ли още не. Той добави, че когато хората имат нужда от помощ, се обръщат към тяхната дирекция в София, подчертавайки и помощта от страна на колегите му от другите спасителни служби.
Георгиев даде и ценни съвети на хората за какво да внимават, за да не се стига до горски пожари. „Трябва да се внимава с това как се работи с техника и да не се работи в горещите часове, да не се изхвърлят цигари, стъклени отпадъци – все неща, с които може да бъде подпалена суха трева. Да се внимава, когато се ходи на излет, селскостопанските работници също да не палят стърнища“, обърна внимание той и призова хората да внимават и да се оглеждат, ако някъде има дим, да съобщят на телефон 112, на пожарната и да предприемат мерки, ако се налага да се евакуират. | БГНЕС